Türkiye, Rusya ile 1 yıl görev yapacak

22 Kasım 2020, 14:13

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı Azerbaycan tezkeresiyle ve TSK’nın son faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakanlıktan yapılan son açıklama ile Dağlık Karabağ’daki çatışmalara son veren ateşkes anlaşmasının ardından durumun izlenmesi için kurulacak olan Türk-Rus ortak gözlem merkezinde Mehmetçik’in 1 yıl süre ile görev yapacağı bildirildi. Açıklamada, “Mehmetçik, Rusya ile kurulacak ortak merkezde ve bu merkezin icra edeceği faaliyetlerde 1 yıl süre ile görev yapacaktır” denildi.

Milli Savunma Bakanlığından (MSB) yapılan açıklamaya göre, MSB Basın Halkla İlişkiler Tanıtım Subayı Deniz Yarbay Şebnem Aktop tarafından bugün bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Aktop, Azerbaycan ile Ermenistan arasında imzalanan ateşkes anlaşmasının uygulanmasını gözetmek ve denetlemek amacıyla Azerbaycan topraklarında Rusya ile bir ortak merkez oluşturulması için hazırlanan Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi’nin TBMM’de 17 Kasım’da kabul edildiğini anımsattı.

“Mehmetçik, Rusya ile kurulacak ortak merkezde ve bu merkezin icra edeceği tüm faaliyetlerde 1 yıl süreyle görev yapacaktır.” ifadesini kullanan Aktop, söz konusu merkezin kuruluş ve görev esaslarına ilişkin teknik detaylara yönelik görüşmelerin devam ettiğini, bölgeye sevk edilecek birliklerin hazırlıklarının tamamlandığını kaydetti.

Karabağ
türk askeri
Bunlara da bakın: