Türkiye, Özbekistan'ın başkentine "Organize Sanayi Bölgesi" inşa edecek

Güncel
Oğuzhan Batur
25 Haziran 2019, 17:28
Oğuzhan Batur
25 Haziran 2019, 17:28

Türkiye’nin köklü sanayi bölgelerinden Gebze Organize Sanayi Bölgesi (OSB), bir ilke imza atarak OSB ihraç etmeye başladı.

Sanayi Gazetesi’nin haberine göre bir süredir yurt dışında OSB kurmak için çalışmalar yürüten Gebze OSB yönetimi, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e OSB kuruyor. Taşkent’te kurulacak OSB’nin çalışmalarına öncülük eden Gebze OSB Başkanı Vahit Yıldırım, gelinen noktayı Sanayi Gazetesi’ne anlattı.

Yıldırım, ülkemizde uygulanan OSB Kanunu’nu Özbekistan’da çıkardıklarını ifade ederek “Yasal düzenlemeler yapıldıktan sonra çalışmalarımızı hızlandırdık. Bir süre önce yer seçimimizi gerçekleştirdik. 5 milyon metrekare alan üzerine OSB kuruyoruz. Bu bölgenin kurucusu Gebze OSB olacak. Buradaki modeli Taşkent’e ihraç ediyoruz” dedi.

Bölgenin Gebze OSB adını taşıyacağını aktaran Yıldırım, “Biz projeyi hazırladık. Bütün masrafları Özbekistan hükümeti karşılıyor. Altyapı ve üstyapı parasını onlar ödüyor. Gelir paylaşımı yapacağız. Arsa satışı, kiralama vb. kaynaklardan elde edilen gelirin yüzde 25’i Gebze OSB’nin olacak. Bu projeyle Türkiye’deki Gebze OSB’ye gelir sağlamış olacağız” diye konuştu.

Yıldırım, Temmuz ayının ilk haftasında Cumhurbaşkanlığı seviyesinde imzaların atılacağını ifade ederek, “Taşkent’teki OSB, Gebze OSB’nin birebir aynısı olacak. Aynı sitemle, aynı yönetim modeli ve aynı anlayışla yönetilecek. Ulusal ve uluslararası yatırımcılar buraya güvenle yatırım yapacak” şeklinde konuştu. Yıldırım, Tataristan’daki OSB çalışmalarının da yasal değişikliği beklediğini sözlerine ekledi.