Rus medyasından Türkiye'nin ABD'ye yardımları hakkında akılalmaz iddialar!

Güncel
Ömer Cihad Kaya
07 Mayıs 2020, 21:11
Ömer Cihad Kaya
07 Mayıs 2020, 21:11

Rus havacılık haber sitesi avia.pro, 4 Mayıs 2020 tarihli haberinde, Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) gönderdiği yardımlar hakkında asılsız iddialarda bulundu. Türkiye’nin gönderdiği tıbbi malzeme yardımlarını diline dolayan Rus medyası, akılalmaz komplo teorilerine bir yenisini daha ekledi. Haber sitesi, Türkiye’nin koronavirüsle mücadele için ABD’ye gönderdiği tıbbi yardım kolilerinin güya Rus hava savunma sistemi S-400’lerin gizlice taşınması için bir kılıf olduğunu ileri sürdü.

Tamamen dezenformasyon ve Rus propagandası amacıyla hazırlanan haberde, Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik itham ve iftiralara yer verildi. Asılsız iddialar ve komplo teorileri ile dolu olan kaynağı belirsiz haberin başlığında, “Erdoğan’ın S-400’ün parçalarını ABD’ye taşıdığından şüpheleniliyor” denildi.

RUS MEDYASINDAN TÜRKİYE’YE HAYAL ÜRÜNÜ KARALAMALAR!

Haberde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington ile yaptığı gizli bir anlaşma çerçevesinde, Türkiye’nin ABD ile Rusya’ya karşı “iş birliği” yaptığı ve ABD’den S-400 savunma sistemlerinin güvenirliği hakkında bilgi talep ettiği öne sürüldü. Halbuki, Türkiye, S-400 hava savunma sistemlerini hava ve deniz yolu taşımacılığı ile aylar süren bir çabanın sonucunda ülkeye getirmişti. İlgili Rus haber sitesinin iddia ettiği “hacimli yük” görselinde ise, Türkiye’nin gönderdiği dezenfektan, tıbbi maske ve vantilatörleri içeren yardım kolileri görülüyor. Bir füzenin ağırlığının 1.8 ton ve boyunun 7,5 metre olduğu göz önüne alındığında, S-400’lerin yardım kolilerinde taşınamayacağı anlaşılıyor.

İlgili haber: Putin, ülkede yeterli tıbbi koruyucu malzeme bulunmadığını kabul etti

İDDİALARA DAYANAK İSMİ BELİRTİLMEYEN “UZMANLAR”

Rus medyasının hayal ürünü iddiaları bunlarla da sınırlı kalmadı. Haberde, Türkiye’nin sahip olduğu S-400 hava savunma sistemlerinin faaliyete geçmesini yıl sonuna erteleyebileceği ifade edilerek, “Uzmanlar, Türkiye’nin güvenilir bir ortak olmadığını ve savunma sistemlerini Amerika’ya aktarmasının öngörülebilir olduğunu söyledi.” denildi.

Asılsız iddialarına dayanak bulamayan haber sitesinin “uzmanlar” ifadesi ile kim olduğu ve ne uzmanı olduğu belirsiz hayali kişilerin sözlerini tırnak içinde vermesi Rus propagandasının açık bir örneği olarak göze çarptı.

Bilindiği üzere, Rusya tüm dünyanın aldığı koronavirüs önlemlerine aldırış etmeden işgal ettiği Kırım’da ve birçok bölgesinde askeri faaliyetlerini ve illegal tatbikatlarını sürdürüyor. Buna karşılık, Türkiye aldığı tedbirler çerçevesinde virüsün yayılmasını ve ölüm oranlarını dünyaya örnek teşkil edecek şekilde önlemekte.

İlgili haber: Rusya’da koronavirüs vakaları gizleniyor diyen sendika başkanı gözaltına alındı!

Tüm bu iddialar ve karalama kampanyasına karşın, Kırım Haber Ajansının defalarca bildirdiği üzere Rusya Federasyonu, yeni tip koronavirüs ile mücadelede sınıfta kalmış durumda. Rusya Federasyonu, özellikle işgal edilen Kırım’daki gerçek vaka sayısını bildirmekten kaçındı ve çelişkili açıklamalar yapmıştı. Kremlin yönetimi, salgının başlarından bu yana ülkedeki gerçek verileri açıklamadı. 7 Mayıs 2020 itibariyle, ülkede toplamda 177 bin koronavirüs vakası tespit edildi ve 1625 kişi de virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Öte yandan, dezenformasyon ve yalan haber üreten Rus sitesi, Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletlerinden 10 milyar dolarlık kredi almayı düşündüğünü de iddia etti.