Türkiye'nin Vaşington Büyükelçisi Kılıç: Ermenistan, Azerbaycan topraklarında savaşması için PKK'lıları kullanıyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Ekim 2020, 12:37
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Ekim 2020, 12:37

Türkiye’nin Vaşington (Washington) Büyükelçisi Serdar Kılıç, Türkiye’nin Azerbaycan’a Suriyeli savaşçı gönderdiği iddialarına cevap olarak, “Türkiye Azerbaycan’a Suriyeli savaşçı yollamamıştır ve finanse etmemektedir. Ancak, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’daki askerleriyle beraber savaşmak üzere Kuzey Irak’tan PKK’lı terörist getirdiklerine dair güvenilir kaynaklar mevcuttur. ” dedi.

Vaşington (Washington) merkezli World Affairs Councils kuruluşu tarafından dün düzenlenen görüntülü konferansa katılan Türkiye’nin Vaşington Büyükelçisi Kılıç, Türkiye’nin Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan çatışmalara yönelik tutumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

“AZERBAYCAN’IN TOPRAKLARINI SAVUNMASI SON DERECE MEŞRU”

Büyükelçi Kılıç, konuşmasında Ermenistan’ın uluslararası toplum tarafından Azerbaycan toprakları sayılan Dağlık Karabağ bölgesinde, işgalci pozisyonunda bulunduğunu anımsatarak, Azerbaycan tarafından uzun süredir diplomatik olarak çözülemeyen Karabağ’a dair başlattığı operasyonun son derece meşru olduğunu vurguladı.

“İLK SALDIRAN ERMENİSTAN”

Kılıç, devam eden çatışmaları başlatan ilk saldırıların Ermenistan tarafından yapıldığına dikkat çekerek, “Ermenistan yönetimi, Azerbaycan’ın uzun zamandır saldırı hazırlığı yaptığı söylemleriyle Azerbaycan’ı saldıran tarafmış gibi göstermeye çalışıyor. Bu doğru değil. Ermenistan’ın 12 Temmuz’da Tovuz bölgesine saldırması Azerbaycan’a kendi toprakları içerisinde karşılık verme hakkı tanımıştır.” dedi.

“AZERBAYCAN ORDUSUNUN SURİYELİ SAVAŞÇILARA İHTİYACI YOK”

Öte yandan Türkiye’nin Azerbaycan’a Karabağ’da savaşmak üzere Suriyeli savaşçılar gönderdiği iddialarına yönelik bir soruya cevap veren Kılıç, söz konusu iddiaları reddetti.

“ERMENİSTAN AZERBAYCAN TOPRAKLARINDA SAVAŞMASI İÇİN PKK’LILARI KULLANIYOR”

Kılıç, iddiaların tam aksine Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarında savaşması için terör örgütü PKK mensuplarını kullandığına dair güvenilir kaynakların olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Türkiye, Azerbaycan’a hiçbir Suriyeli savaşçı yollamamıştır ve finanse etmemektedir. Azerbaycan’da böyle bir istekte bulunmadı. Yeteri kadar güçleri ve yeteri kadar askerleri var. Azerbaycan ordusunun kendisini koruması için Suriyeli savaşçılara ihtiyacı yok. Diğer taraftan, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’daki askerleriyle beraber savaşmak üzere Kuzey Irak’tan PKK’lı terörist getirdiklerine dair güvenilir kaynaklar mevcuttur. Bu iddia, Ermenistan’ın kendi yaptıklarını ve sivilleri bombalama girişimlerini örtbas etme girişiminden başka bir şey değildir.”

“ERMENİSTAN, BM’YE KULAK VERİRSE ÇATIŞMALAR BİR GECEDE BİTER”

Dağlık Karabağ sorununun uluslararası toplum tarafından 30 yıldır göz ardı edildiğine ve konuya çözüm geliştirilebilmek için kurulan Minsk Grubu’nun verdiği çabaların şu ana kadar başarısız olduğuna vurgu yapan Kılıç, “Minsk Grubu’nun, 90’lı yıllarda da yaptığı gibi taraflar arasında ateşkes çağrısı yapıyor ama bu zamana kadar hiç bir gelişme yok. Şayet Ermenistan, Birleşmiş Milletler (BM) çağrısına kulak verip, işgal ettiği topraklardan şartsız bir şekilde çıkarsa, iki ülke arasındaki çatışmalar bir gecede biter. Buna odaklanmayan çabalar başarıya ulaşamaz.” dedi.