Türkiye'nin Semerkant Başkonsolosluğu törenle açıldı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Mart 2021, 16:15
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Mart 2021, 16:15

Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun katılımıyla Türkiye’nin Semerkant Başkonsolosluğu açıldı. Törende konuşan Çavuşoğlu, Özbekistan’ı ilk tanıyan ve Özbekistan’da ilk büyükelçiliği açan ülkenin Türkiye Cumhuriyeti olduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Türkiye’nin Semerkant Başkonsolosluğunun açılışını gerçekleştirdi. Türkiye’nin Semerkant Başkonsolosluğunun açılış törenine Özbekistan Turizmden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Aziz Abdulhakimov, Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov, Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar ve Türkiye’nin Semerkant Başkonsolosu Salih Caner katıldı.

Çavuşoğlu, Semerkant Başkonsolosluğunun Türkiye’nin ata yurdu olan Özbekistan’la daimi kardeşliğin yeni bir simgesi olacağını belirtti. Başkonsolosluğun açılışının geçen sene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev tarafından birlikte duyurulduğunu anımsatan Çavuşoğlu, “Özbekistan’ı ilk tanıyan ülke Türkiye Cumhuriyeti olmuştur ve Özbekistan’da ilk büyükelçiliği açan da biz olduk.” diye konuştu.

“SEMERKANT’TA BU MİSYONUN AÇILMASININ ANLAMI BÜYÜK”

Çavuşoğlu, Semerkant’ta da ilk başkonsolosluk açma kararını Türkiye’nin aldığını ancak kardeş Kazakistan’ın kısa bir süre önce Semerkant’ta başkonsolosluk açtığına değinerek, “Tabii ki Özbekistan’da her bir misyonumuz önemlidir ama medeniyetimizin kadim şehri Semerkant’ta bu misyonun açılmasının anlamı büyüktür.” dedi.

Özbekistan’ın aynı zamanda bilim adamları ve İslam alimlerinin de yurdu olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, beraberindeki heyetle birlikte gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında Özbekistan’ın tarihi, kültürel ve dini miraslarını görme imkanı olduğunu ifade etti.

ÇAVUŞOĞLU TAŞKENT’TE MEVKİDAŞI KAMİLOV İLE GÖRÜŞECEK

8 Mart’ta Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te mevkidaşı Kamilov’la görüşme gerçekleştireceğini aktaran Çavuşoğlu, İkinci Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’nın hazırlığını yapacaklarını bildirdi.
“İnşallah Semerkant Başkonsolosluğumuz burada yaşayan vatandaşlarımıza ve tüm Özbek kardeşlerimize hizmet edecektir.” diyen Çavuşoğlu, Özbekistan’da “Hatun Kızlar Günü” olarak bilinen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü de kutladı.