Türkiye'nin orman yangınlarıyla mücadelesinde 6 ülkeden destek geldi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Ağustos 2021, 13:30
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Ağustos 2021, 13:30

Türkiye’nin güney kesimlerini 28 Temmuz’dan bu yana etkisi altına alan orman yangınlarıyla mücadelesinde, Azerbaycan ve Ukrayna başta olmak 6 ülkeden hava desteği geldi. Alevlere karşı toplamda 18 yabancı hava aracı aktif olarak faaliyet gösteriyor.

Türkiye’nin 28 Temmuz’dan bu yana orman yangınlarıyla yaşanan mücadelesinde başta Ukrayna ve Azerbaycan olmak üzere 6 ülkeden 18 hava aracıyla destek geldi. Bunların 16’sının ücretsiz katkı sağladığı öğrenildi. Türkiye Cumhuriyeti Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya, Türkiye’deki orman yangınlarının kontrol altına alınmasında rol alan yabancı hava araçlarına ilişkin dün AA’ya açıklamalarda bulundu. Özkaya, Türkiye’nin sahip olduğu toplam 45 helikopter ve 3 uçağın yanı sıra yabancı ülkelerden de destek geldiğini ve hala bekledikleri yardım uçakları olduğunu kaydetti.

Ukrayna, yangının ilk günlerinde 2 adet yangın uçağı gönderdi. Bugün de Ukrayna’dan 4 adet yangın söndürme helikopteri Türkiye’ye gelecek.

YABANCI 12 UÇAK VE 6 HELİKOPTER YANGINLAR İÇİN UÇUYOR

Şu an ülkede bulunan 18 yabancı hava aracının 12 uçak ve 6 helikopterden oluştuğunu söyleyen Özkaya, uçaklardan 10’unun ve helikopterlerin tamamının bedelsiz olduğunu söyledi. Türkiye’nin, Tarım ve Orman Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı veya AFAD üzerinden herhangi bir uluslararası yardım çağrısı yapmadığını belirten Özkaya, “İran 1 uçak ve 2 helikopter ile destek verdi. Azerbaycan 1 helikopter ve 53 araçlık bir kara ekibiyle şu an yangın bölgesine ulaşmak üzere. Ukrayna 3 uçakla destek verdi. Rusya’dan da 5 uçak ve 3 helikopter geldi” dedi.

4 AB ÜLKESİNDEN TEKLİF

Avrupa Birliğindeki (AB) “Sivil Koruma Mekanizması”na da değinen Özkaya, bunun AB’ye üye ülkelerin aidat ödeyerek oluşturdukları bir mekanizma olduğunu anlattı. AFAD’ın da buraya üye olduğunu vurgulayan Özkaya, şöyle konuştu:
“Yıllık belirli bir ücret ödüyoruz. Burada bir havuzda para toplanıyor ve ihtiyaç duyan ülkelere, buradan destek veriliyor. Bu bir yardım değil. Kendi hakkımızı, yeri geldiğinde kullanıyoruz. Buna yardım demiyoruz. Bunun adı destektir çünkü hakkımız olanı istiyoruz. Bu çağrıya 4 ülkeden 5 uçaklık öneri geldi.”

FRANSIZ VE ROMANYA’DAN GELECEK OLAN UÇAKLAR İPTAL EDİLDİ

Hırvatistan, İspanya, Fransa ve Romanya’dan teklif geldiğini söyleyen Özkaya, Romanya’nın uçağının dolumunun farklı olması sebebiyle Türkiye’nin şartlarını karşılamadığını belirtti. Özkaya, “Romanya’ya bu uçağa ihtiyaç duymadığımızı ileterek teşekkür ettik. Fransa’nınki de amfibik olmadığı ve henüz hazır olmadığı için iptal oldu. Amfibik olanlardan 1’i Hırvatistan ve 2’si İspanya’dan olmak üzere 3 uçak geldi. Hırvatistan uçağı Antalya Gazipaşa’ya indi. İspanya’ya ait 2 uçak ise Dalaman’a indi” sözlerini kullandı.
Söz konusu uçakların gece uçamadığının altını çizen Özkaya, “Bizim hakikaten hava gücümüz iyi ama bu tür destek vermek isteyen ülkeleri de kıramıyoruz. Bu yardım taleplerini geri çevirmek diplomatik olarak da doğru değil” dedi.