Türkiye'nin ''mülteci ihtarı'' Slovenya Başbakanı Sarec'i endişelendirdi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Ekim 2019, 15:22
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Ekim 2019, 15:22

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki temasları kapsamında Makedon mevkidaşı Zoran Zaev ile bir araya gelen Marjan Sarec, düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin ”mülteci ihtarı” üzerine konuştu.

Slovenya Başbakanı Marjan Sarec, olası mülteci akınına ilişkin, “Her zaman dikkatli olmamız, her zaman Türkiye ile diyalog kurmamız gerektiğinin farkında olmamız önemli.” dedi.

Türkiye’nin sığınmacılara kapıları açması durumunda yeni mülteci krizi yaşanıp yaşanmayacağına yönelik soru üzerine Sarec, bu konudaki doğru yaklaşımın diplomasi olduğunu söyleyerek, “Her zaman dikkatli olmamız, her zaman Türkiye ile diyalog kurmamız gerektiğinin farkında olmamız önemli. Her diyalog, her ne kadar bazen düşük seviyede de olsa, hiç diyalog olmamasından daha iyidir. Gelecekte de göçmen sorununu etkili bir şekilde çözecek çözümler bulacağımıza eminim.” diye konuştu.

KUZEY MAKEDONYA SLOVENYA’NIN AB’DEKİ GÜÇLÜ DESTEKÇİSİ

Kuzey Makedonya Başbakanı Zaev, Slovenya’nın ülkesinin NATO’ya katılım protokolünü meclisinde onaylayan ikinci ülke olduğunu hatırlatarak, Slovenya’nın Kuzey Makedonya’nın AB üyeliğinin güçlü destekçisi olduğunu belirtti.

ZAEV: GELECEĞİMİZ AB’DEDİR

Zaev, AB’nin kendileri açısından önemine değinerek “Geleceğimiz AB’dedir ve bu yolda Slovenya’nın tecrübelerinden çokça öğreniyoruz. Slovenya bizim büyük dostumuz, destekçimiz ve ekonomik stratejik ortağımız.” ifadesini kullandı.

Göçmen sorununun diyalog ile çözüleceği konusundaki inancını dile getiren Zaev, “Çözüm bulunacağına inanıyorum. Bu konuyla ilgili bir şeyler olduğunu bir yerlerde okudum. İnanıyorum ki Avrupa da biz de bazen ortaya çıkan bazı hoşnutsuzluklara çözüm bulacağız.” şeklinde konuştu.