Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saat

28 Mart 2020, 11:53

Türkiye’de koronavirüsle mücadele kapsamında 12 belde ve köyün karantinaya alındığı, 211 bin 670 iş yerinin de kapatıldığı kaydedildi.

Son verilere göre yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 92’ye çıktı.

Ülke çapında koronavirüsle mücadele çerçevesindeki son gelişmeler şöyle:

SON 24 SAATTE 7 BİN 533 TEST

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi’ndeki Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye’de son 24 saatte 7 bin 533, toplamda ise 47 bin 823 test yapıldığını ve 2 bin 69 pozitif vaka tespit edildiğini kaydetti.

Koca, toplam vaka sayısının 5 bin 698’e yükseldiğini aktararak “Bugün kaybettiğimiz 17 kişiyle toplam can kaybımız 92’yi buldu. Şu an hastanelerimizde tedavisi devam eden hastalarımızdan 344 kişi yoğun bakımdadır, bunların 241’i entübe durumdadır. 42 hastamız ise iyileşerek taburcu edilmiştir.” dedi.

İL SAĞLIK MÜDÜRLERİYLE TELEKONFERANS

Bakan Koca, 81 il sağlık müdürüyle telekonferansla görüştü. Koca, görüşmede şu sözleri kaydetti:

“Bu dönemde özellikle ülkemize girişi noktasında çok olağanüstü tedbirler aldık. Dünyada görüldüğünden 90 gün sonra ülkemize girişi oldu. Bu dönemde girişi önleme noktasında aldığımız tedbirlerde ikinci safhaya girerek yeni dönemde bu enfeksiyonun tespiti, devamında tedavisi ve temas edenler şeklinde organize olmamız gereken bir dönemdeyiz. Üzerimize düşeni, sahayı dinamik tutarak çalışanlarımızın güvenliklerini, malzeme noktasında sorun oluşturmadan sağlamanın önemli olduğunu ifade etmek istiyorum.”

Sağlık Bakanlığından koronavirüs ile mücadele kapsamında, sağlık kuruluşlarında sağlık personelinin görevine ilişkin valiliklere gönderilen yazıda, pandemi süreci kapsamında 3 ay boyunca kamu ve özel sektöre ait tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli sağlık personelinin görevlerinden, işlerinden ayrılmasına izin verilmeyeceği belirtildi.

CUMHURBAŞKANLIĞINDAN KORONAVİRÜS SİTESİ

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) görüldüğü Türkiye ve dünya genelindeki sayılara ilişkin güncel bilgileri internetten paylaşıyor.

Ofisin, “corona.cbddo.gov.tr” adresinden ulaşılabilen sitesinde, dünya haritası üzerinde koronavirüsün görüldüğü ülkenin işaretlenmesiyle o ülkedeki tanı, iyileşme ve ölüm verileri görülebiliyor. Salgına dair tarihçe, ülke karşılaştırmalarına dair veri ve grafiklere de ulaşılabiliyor.

12 BELDE VE KÖY KARANTİNAYA ALINDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, koronavirüsle mücadele kapsamında 12 belde ve köyün karantinaya alındığını, ayrıca 211 bin 670 iş yerinin de kapatıldığını bildirerek, şunları söyledi:

“Türkiye’de şu anda bizim tespitlerimize göre hayat yüzde 80 durmuş durumda. Valiler ve kaymakamlarımızın başkanlığında Vefa Sosyal Destek hattı oluşturduk, 405 bin 705, 65 yaş üzeri kimsesiz ve yalnız büyüklerimize elimizi uzatmaya çalıştık. Bunlardan 386 bin 196’sının evine gittik, ne istedilerse onu götürdük.”

İçişleri Bakanlığının, valiliklere Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında park, mesire ve piknik alanlarına yönelik gönderdiği genelgeye göre, vatandaşların 28-29 Mart tarihleri başta olmak üzere il ve ilçelerdeki sahil bantları, mesire-ören yerleri ile piknik alanlarında piknik yapmak, balık tutmak, spor ve yürüyüş gibi faaliyette bulunmaları yasaklanacak. Karar, il ve ilçelerin durumuna göre hafta içinde de uygulanabilecek.

SINAV VE EĞİTİM SÜRECİ TARİHLERİNDE DEĞİŞİKLİKLER

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı kütüphanelerin, kapalı kalma süresi 30 Nisan’a kadar uzatıldı.
Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) sorulacak soruların müfredat kapsamıyla ilgili güncellemeye gitti. Buna göre, YKS’de üniversite adayları, 9, 10 ve 11’inci sınıf müfredatlarına ek olarak 12’nci sınıf öğretim programlarının sadece birinci döneminden sorumlu olacak.

MEB, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın sadece birinci dönem müfredatı ve kazanımlarını kapsayan örnek soru kitapçığı yayımladı.

MEB, özel öğretim kurumlarına iletilmek üzere illere gönderdiği yazıda, aralarında yabancı dil, bilgisayar, resim ve müzik kurslarının da bulunduğu çeşitli özel kurslar, hizmet içi eğitim merkezleri ile uzaktan öğretim kurslarının, kursiyerlerinin talebi ve yeterli altyapılarının bulunması halinde teoriye yönelik derslerini uzaktan öğretim yoluyla yapabileceğini bildirdi.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının (ÖSYM) değişiklik yaptığı sınav takvimine göre, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) 11 Ekim’de yapılacak.

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), uzaktan eğitim sürecine ilişkin rektörlüklere gönderilen yazıda, üniversitelerde teorik derslerin tamamı için uzaktan eğitimin zorunlu olmadığı bildirildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Sincan Cezaevi’nde hükmen tutuklu bulunan kadın ile çocuğunda koronavirüse rastlandığına ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Fahrettin Koca
KORONAVİRÜS
kovid-19
Sağlık Bakanlığı
SALGIN
Türkiye
Bunlara da bakın: