Türkiye'nin Kıyiv Büyükelçiliğinde 23 Nisan coşkusu

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
21 Nisan 2019, 11:07
Mehmet Berk Yaltırık
21 Nisan 2019, 11:07

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de (Kiev) bulunan Türkiye Büyükelçiliği konutunda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlandı.

20 Nisan 2019 tarihinde düzenlenen ve katılımın yoğun olduğu ifade edilen etkinlik, Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Ahmet Yağmur Güldere ve eşi Seda Güldere’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Etkinlikte çocuklardan oluşan koro ve dans grupları sahne aldı. Kırım Tatar çocukların Kırım halk danslarını sergileyerek katılımcıları hayran bıraktıkları gösterilerde bunun dışında palyaço ve animatörler çocuklarla çeşitli aktiviteler gerçekleştirip oyunlar oynadılar.

Katılımcılara Türk mutfağından yemeklerin ikram edildiği etkinliğe Ukrayna’nın farklı bölgelerinden gelen davetliler arasında ülkede yaşayan yerleşik Türk ailelerin yanı sıra Ukrayna’da bulunan Türk İş Dünyası’nın yöneticileri, TUİD ve TUSİB işadamları dernekleri, EkoAvrasya Ukrayna Derneği Yöneticileri ve çok sayıda çocuk iştirak etti.

Etkinlik katılımcıları bu kadar coşkulu bir 23 Nisan kutlamasına ilk kez katıldıklarını söyleyerek etkinliğin düzenlenmesine vesile olan Büyükelçi Yağmur Ahmet Güldere’ye böyle bir etkinlikte Türk aileleri ve Türkçe öğrenen Ukraynalı çocuklar dahil olmak üzere çok sayıda çocuğu bir araya getirdiği için teşekkür ettiler.

Büyükelçi Güldere’nin de davetlilerle tek tek ilgilenerek katılım sağladıkları için teşekkür ettiği kutlamada, Büyükelçinin eşi Seda Güldere, 23 Nisan için hazırlanan büyük bir pastayı çocuklarla birlikte keserek onlara dağıttı.

Yunus Emre Kültür Merkezi‘nin de katıldığı ve desteklediği kutlama, çocuklara Türkçe oyun, kalem ve defter hediye edilmesinin akabinde sona erdi.

Bugün Kiyevde Büyük elçilikte 23 nisan Çocuk bayramı pek yahşı keçirildi ve şen keçtı. Yaĝmur Ahmet Ĝuldere beyge teşekkürler bildiremiz!

Опубліковано Anife Kurtseitova Субота, 20 квітня 2019 р.