Türkiye Kıyiv Büyükelçiliği, Ukrayna’daki insani yardım ve tahliye çalışmalarını sürdürüyor

Güncel
qha muhabir
23 Mart 2022, 17:58
qha muhabir
23 Mart 2022, 17:58

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliği, Ukrayna’nın Çernivtsi kentinde yürütülen insani yardım çalışmaları ve tahliyeler hakkında bilgi verdi. Büyükelçilik, yardımların devam edeceğini belirterek, iletişim bilgilerinin, acil durum hatlarının yer aldığı bilgi notu paylaştı.

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliği, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları nedeniyle mağduriyet yaşayan kişilere insani yardım ve bölgeden tahliye sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Büyükelçilik, Rus güçleri tarafından saldırıların devam ettiği Mariupol kentindeki tahliye çalışmalarının devam ettiğini aktardı. Ukrayna’nın Çernivtsi kentinde insani yardımların yapıldığı bilgisini paylaşan Büyükelçilik, şu ana kadar Türkiye’den 50 tır insani yardımın bölgeye ulaştığını kaydetti. Büyükelçiliğin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Değerli vatandaşlarımız ve Ukraynalı dostlarımız,

Geçtiğimiz haftadan bu yana faaliyetlerimizi, tahliye çalışmalarında lojistik merkezimize dönüşen Çernivtsi kentinde sürdürüyoruz. Bu aşamada ekip olarak birinci önceliğimiz, başta Mariupol’dekiler olmak üzere, Ukrayna’dan ayrılmak isteyen vatandaşlarımızın güvenli tahliyesi. Bu yöndeki çalışmalar kesintisiz sürüyor.

İkinci önceliğimiz, Ukrayna’nın farklı köşelerinden bize ulaşan yardım talepleri. Halen çatışmalar sürdüğü için tüm bölgelere erişemesek de, aldığımız taleplerin hepsine imkanlar ölçüsünde cevap vermeye çalışıyoruz. Bu noktada, Türkiye’den Ukrayna’ya şu ana kadar 50 tır yardım malzemesi geldiğini vurgulamak istiyoruz. Nitekim Kızılay’ımız, AFAD’ımız (Afet ve Acil Yönetim Kurulu Başkanlığı), Diyanet Vakfımız ve UMKE’miz (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) hem Çernivtsi merkezinde, hem Parubne-Siret sınırının iki tarafında azimle zor durumdakilere yardım ediyor.

Zaten biz de gelişimiz sonrasında Vali, Belediye Başkanı ve Vilayet Meclisi Başkanını ziyaretimizde bir süre misafirleri olacağımızı söylerken yük olmaya değil yük almaya geldiğimizin altını çizdik. Kendilerine bize gösterdikleri sıcak ev sahipliği için çok teşekkür ediyoruz.

Halen tahliye ve yardım çalışmalarına odaklanmış olsak da, diğer işlemler için gelen herkese kapımız elbette açık. Bu vesileyle, Kıyiv Büyükelçiliğimizi (Panasa Mirnoho 22) ve Odesa Başkonsolosluğumuzu (Leontovicha 5, Odesa) tümden kapatmadığımızı, orada da mesai arkadaşlarımızın olduğunu belirtmek isteriz.

Bizlere aşağıdaki kanallardan ulaşabileceğinizi hatırlatıyor, hepinize en iyi dileklerimizi sunuyoruz.

Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Çağrı Merkezi: +903122922929

Kiev Büyükelçiliği Acil Durum Hatları

+380632557748

+380632114765

+380935394612

E-posta: embassy.kiev@mfa.gov.tr

Odessa Başkonsolosluğu Acil Durum Hatları

+380937110026

+380937110024

E-posta: consulate.odessa@mfa.gov.tr