Türkiye'nin Kıyiv Büyükelçiliği tarafından Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu gerçekleştirildi

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
29 Ekim 2021, 16:26
Mehmet Berk Yaltırık
29 Ekim 2021, 16:26

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliği tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde resepsiyon düzenlendi.

Türkiye Kıyiv Büyükelçiliği tarafından, Kıyiv Hilton Oteli’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde bir resepsiyon gerçekleştirildi. Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere‘nin ve Büyükelçinin eşi Seda Güldere‘nin ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona; Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov, Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Başkanı Burak Pehlivan, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi ve KTMM Kırım Tatar Basınını Geliştirme Bölümü Başkanı Gayana Yüksel, Kırım Milli Varlık Fonu Başkanı Lenur Mambetov ve Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Ukrayna Temsilcisi Murat Rasulov katıldı.

Resepsiyonda Büyükelçi Yağmur Ahmet Güldere ve Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov konuşma yaptılar.

“TÜRKİYE-UKRAYNA İLİŞKİLERİNDE O KADAR COŞKULU BİR İLERLEME VAR Kİ, BU DAVETİ YAPMAMAK GERÇEKTEN CİDDİ BİR EKSİKLİK OLACAKTI”

Büyükelçi Güldere, resepsiyonda yaptığı konuşmasına, “Cumhuriyetimizin doksan sekizicinci yıldönümünü bizimle birlikte kutladığınız için hepinize tek tek teşekkür ediyorum. Pandemi maalesef kendisini yeniden hissettiriyor. Kutlamalarımızı bile geçmişteki gibi keyifle yapamaz hale geldik. Fakat tüm zorluklara rağmen, ve elbette sağlık kurallarına azami ölçüde uyarak, bu davetimizi yapmaya karar verdik. Zira Türkiye-Ukrayna ilişkilerinde o kadar coşkulu bir ilerleme var ki, bu daveti yapmamak gerçekten ciddi bir eksiklik olacaktı.” sözleriyle başlayarak üç ana başlıkta topladığı görüşlerini paylaştı.

“TÜRKİYE’NİN İNSANI VE GİRİŞİMCİ DIŞ POLİTİKASIYLA DOĞRU BİLDİĞİ YOLDA İLERLEMEYE BUNDAN SONRA DA DEVAM EDECEĞİNDEN KİMSENİN KUŞKUSU OLMASIN”

Konuşmasının ilk başlığında Türkiye’nin girişimci dış politikasını değerlendiren Büyükelçi Güldere, “Son derece zor şartlarda Cumhuriyeti kuran Mustafa Kemal Atatürk’e ve silah arkadaşlarına, ilerleyen yıllarda ve keza günümüzde vatanımızın güvenliği için yurtiçinde ve yurtdışında hayatlarını feda eden aziz şehitlerimize, haklarını asla ödeyemeyeceğimiz gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız, mesajında Türkiye’nin bugününe dair vurgulanması gereken hususları zaten söyledi. 250’yi aşkın dış temsilciliğiyle bir dünya markası olan Türkiye’nin, insani ve girişimci dış politikasıyla doğru bildiği yolda ilerlemeye bundan sonra da devam edeceğinden kimsenin kuşkusu olmasın.” diye kaydetti.

“UKRAYNA’DAKİ TEMSİLCİLİK SAYIMIZI ARTTIRMAK ÜZERE DÜĞMEYE BASMIŞ BULUNUYORUZ”

Daha sonra Türkiye-Ukrayna dostluğunu ele alan Güldere, bu başlık altında da, “Stratejik ortağımız ve Karadeniz üzerinden komşumuz Ukrayna’nın Kırım dahil toprak bütünlüğüne güçlü desteğimizi Ağustos ayında Kırım Platformu Zirvesi’ne katılarak göstermiştik. Ben de bu kürsüden, ilhakı tanımama politikamızı bir kez daha teyit ediyorum. Ayrıca, bu yaz Türkiye’de meydana gelen orman yangını felaketleri sırasında Ukrayna’dan gördüğümüz eşsiz destek için de tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. İkili ilişkilerimiz geneli için müsaadenizle işin kolayına kaçıp başkalarının sözlerini kullanacağım. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskıy, Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin bence en güzel tarifini yaptı; kazan-kazan dedi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba da bu ayın ilk haftasında Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’yla Lviv’deki buluşmasında kameralara, ‘Türkiye-Ukrayna ilişkileri tarihinin en yüksek seviyesindedir’ dedi. Gerçekten de siyasi diyaloğumuza, ticaretimize, karşılıklı yatırımlara, birlikte hayata geçirdiğimiz altyapı projelerine, turizm işbirliğimize, savunma sanayiindeki ortaklığımıza, Ukrayna’da Türkçe öğrenenlerin sayısına ve giderek artan Türk-Ukrayna ortak evliliklerine bakınca Türkiye-Ukrayna dostluğunun ne kadar güçlü olduğu açıkça görülüyor. Ama ben diyorum ki bu daha başlangıç, çünkü sahip olduğumuz potansiyel aslında çok daha büyük. Nitekim biz de bu potansiyeli daha hızlı şekilde hayata geçirmek için Ukrayna’daki temsilcilik sayımızı arttırmak üzere düğmeye basmış bulunuyoruz.” açıklamasını yaptı.

“UKRAYNA; KIRIM TATARI, GAGAUZ VE AHISKALI BİNLERCE SOYDAŞIMIZIN YURDU”

Konuşmasının üçüncü başlığında Ukrayna’da yaşayan Türklere değinen Büyükelçi Güldere, bu konu hakkında da, “Ukrayna; Kırım Tatarı, Gagauz ve Ahıskalı binlerce soydaşımızın yurdu. Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin bugün ulaştığı seviyede soydaşların oynadığı rol son derece önemli. Bu noktada, Kırım Tatarlarının yerli halk statüsünü tanıyan yasanın kabulünden ötürü Ukrayna yönetimini tekrar tebrik ediyorum. Soydaşlarımızın beklediği, Kırım Tatar Milli Meclisinin statüsü gibi diğer yasal düzenlemelerin de önümüzdeki dönemde hayata geçirileceğinden eminiz. Biz de Türkiye olarak, soydaşlarımızın barınma, eğitim ve ibadet ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verecek projeleri Ukrayna yönetimiyle işbirliği içinde hayata geçirmeye devam edeceğiz.” yorumunda bulundu.

Güldere son olarak, “Ağustos ayında Ukrayna’nın bağımsızlığının otuzuncu yıld önümünü coşkuyla kutladık. Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun doksan sekizinci yıl dönümünü hep birlikte kutluyoruz. Bundan yaklaşık üç ay sonra, 3 Şubat 2022’de ise Türkiye-Ukrayna diplomatik ilişkilerinin tesisinin otuzuncu yıl dönümünü kutlayacağız. Tüm bu yıl dönümlerinin Türkiyemize ve Ukrayna’ya hayırlar getirmesini, dostluğumuzu yeni zirvelere taşımasını diliyor; hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

MİLLETVEKİLİ UMEROV’DAN TÜRKÇE 29 EKİM TEBRİĞİ

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, resepsiyon esnasında Türkçe gerçekleştirdiği konuşmasında, gelecekteki Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin daha da stratejik olacağını vurguladı. Kırım’a göre hesaplandığında Ukrayna’dan 360 kilometre uzaklıkta bulunan Türkiye’yi gerek Ukrayna gerek soydaşlık bağları üzerinden her zaman destekleyeceklerini ifade eden Umerov, “Umarım Ukrayna ile beraber kendi bölgemize sahip çıkacağız.” dedi. “Bizim gazilerimiz, atalarımız bize örnek olmuştur. Dolayısıyla bugün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı kutluyorum” diyen Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatarlarının Milli Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Başkanı Refat Çubarov’un da selamlarını iletti.