Türkiye'nin Kırım Tatar ve Çerkes sürgünlerini anması, Rusya'yı rahatsız etti!

Haberler
Feride Useinova
06 Haziran 2019, 10:52
Feride Useinova
06 Haziran 2019, 10:52

Türkiye’nin Kırım Tatarlarını ve Kafkas halklarını hedef alan sürgünlerin yıl dönümüne ilişkin anma etkinlikleri, Rusya yönetiminin tepkisini çekti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Mayıs ayında Türkiye’de Kırım Tatar Sürgününün 75. Yılı ve Kafkas Savaşının Bitişinin 150. Yılı vesilesiyle bir dizi kampanya düzenlendi. Bu etkinliklerin birçoğunun siyaseten ve açıkça “anti Rusya” özelliklerine sahip olduğunu üzüntüyle kaydediyoruz.” diye kaydetti.

KIRIM TATAR SÜRGÜNÜNÜN 75. YIL DÖNÜMÜNDE İLK RESMÎ ANMA

Kırım Tatarlarının vatanlarından sürgün edilişinin 75. yılı Türkiye’de 2019’da ilk kez resmî devlet programı ile anılmıştı.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin birlikte düzenlediği resmî anma programı Sheraton Ankara Hotel’de 21 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirilmişti.

TÜRKİYE, ÇERKES SÜRGÜNÜNÜ DE UNUTMADI

Türkiye Cumhuriyeti, 17-18 Mayıs 1944 tarihinde Sovyetlerin bir insanlık suçu işleyerek Çerkes ve Kırım Tatarı yüz binlerle ifade edilen insanı anavatanlarından kopararak sürdüğü trajediyi hatırlatmıştı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy tarafından, 1944 yılında Sovyetlerin Çerkes ve Kırım Tatar Sürgünleri hakkında bir mesaj kaleme alınarak dışişlerinden yayımlanmıştı.