Türkiye’nin Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmalarına Rusya’dan tepki

Güncel
Ömer Cihad Kaya
09 Temmuz 2019, 18:43
Ömer Cihad Kaya
09 Temmuz 2019, 18:43

Türkiye’nin KKTC’nin doğusuna gönderdiği ikinci sondaj gemisi Yavuz, AB ve Rusya tarafından tepkiyle karşılandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Güney Kıbrıs’ın egemenliğine saygı duyulması gerektiği” ifadeleri yer alırken, başka bir Türk gemisinin Güney Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesine girdiği haberlerinin ardından, bölgedeki gelişmeleri kaygıyla izledikleri belirtildi. Açıklamanın devamında “Birleşmiş Milletler tasarıları temel alınarak Kıbrıs’ta bir çözüme ulaşılması için, toplumlar arası müzakere sürecinin en kısa sürede yeniden başlamasına duyulan ihtiyaç ortadadır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olarak, bu girişimleri desteklemeye hazırız.” ifadelerine yer verildi.

AVRUPA BİRLİĞİ: “KABUL EDİLEMEZ BİR GERİLİM!”

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Kıbrıs’ın kuzeydoğusunda illegal şekilde yapacağı ikinci sondaj çalışmasının büyük bir endişe kaynağı olduğunu vurguladı.

Mogherini, “Türkiye bu tarz adımlardan kaçınmalı, iyi komşuluk ruhuyla hareket etmeli ve Güney Kıbrıs’ın egemenliği ve egemenlik haklarına, uluslararası kanun çerçevesinde saygı göstermelidir.” cümlelerini sarf etti.

Ayrıca Mogherini, Türkiye’nin attığı bu adıma Avrupa Konseyi’nin “uygun önlemler” almayı düşündüğünü ve Güney Kıbrıs Rum kesimi ile birlikte dayanışma içinde hareket edeceklerini kaydederken “İkinci planlı sondaj çalışması, Güney Kıbrıs’ın egemenliğini ihlâl eden kabul edilemez bir gerilimdir.” dedi.