Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki 3. sondaj gemisinin varış tarihi açıklandı

Güvenlik
Oğuzhan Batur
27 Şubat 2020, 17:39
Oğuzhan Batur
27 Şubat 2020, 17:39

Sondaj çalışmalarını Fatih ve Yavuz gemileriyle sürdüren Türkiye’nin satın aldığı üçüncü sondaj gemisi “Sertao” Birleşik Krallık’tan yola çıktı, 17 Mart 2020 tarihinde Türkiye’ye varması öngörülüyor.

AA muhabirinin uluslararası denizcilik verilerinden derlediği bilgilere göre, söz konusu gemi, Birleşik Krallık’ın Port Talbot Limanı’ndaki hazırlıklarını 22 Şubat 2020’de tamamladı. Halihazırda “Sertao” olarak anılan fakat Türkiye’ye gelişinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tekrar adlandırılması beklenen sondaj gemisi, 2012’de Güney Kore’de Samsung tarafından üretildi. Toplam 11 bin 400 metre derinlikte 3 bin metre sondaj açabilen gemi, 2015’e kadar Brezilyalı enerji devi Petrobras tarafından kullanılmıştı.

BAKAN DÖNMEZ, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN GEMİNİN İSMİNİ KOYMASINI İSTEDİ

Uluslararası denizcilik verilerine göre, geminin 17 Mart 2020’de Türkiye’ye varması bekleniyor. Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, dün Twitter hesabından yayımladığı mesajında, “Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdelediği üçüncü sondaj gemimiz yola çıktı. Milletimizin desteğini yelkenine dolduran gemimiz ülkemize doğru ilerliyor. Hayırlı ve uğurlu olsun.” ifadesini kullanmıştı. Dönmez ayrıca, 24 Şubat 2020’de de geminin isminin henüz belirlenmediğini söylemiş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “isim babası” olmasını isteyeceklerini belirtmişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ÜÇÜNCÜ SONDAJ GEMİSİNİN HABERİNİ VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise 19 Şubat’ta, Türkiye’nin iki sondaj, iki de sismik araştırma gemisi olduğunu hatırlatarak, “Fatih ve Yavuz’un ardından üçüncü sondaj gemimizi de aldık. Bu, 11 bin 400 metre derinliğe kadar inebilen altıncı nesil bir ultra deniz sondaj gemisidir. Mart ayında ülkemize ulaşacak gemimizin, geliştirme ve test işlemlerinin ardından bu yıl içinde sondaja başlamasını planlıyoruz.” diye konuşmuştu.