Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi: İdlip'ten ay sonuna kadar çekilmesi gereken Esed rejimidir

20 Şubat 2020, 12:40

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, “Türkiye İdlip’te tehdit teşkil eden tüm hedefleri vuracak. Askerimizi geri çekmeyeceğiz ve gözlem noktalarından çekilmeyeceğiz. Ay sonuna kadar mevcut pozisyonlarından çekilmesi gereken rejimdir.” dedi.

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, BM Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşmada, Suriye’de rejimin “terörle mücadele” bahanesi altında amansız hava ve kara saldırılarının devam ettiğini ve trajik insani durumun alarm verici seviyelere ulaştığını ifade etti.

DÜNYADAN ESED REJİMİNE ÇAĞRI: TÜRK GÖZLEM NOKTALARINA SALDIRIYI KES

Feridun Sinirlioğlu, son 2 ayda yaklaşık 1 milyon kişinin yerlerinden edildiğine ve Suriye’de 9 yıldır devam eden savaşta en büyük kitlesel yerinden edilmenin yaşandığına dikkat çekerek, “Şam’daki katil rejim, Aralık 2019’dan beri 2000’e fazla kişiyi öldürdü ve bu eylemler savaş suçu ve insanlığa karşı suç teşkil ediyor.” dedi. Rejimin İdlip’teki Türk güçlerine kasıtlı saldırlarına devam ettiğini belirten Feridun Sinirlioğlu, Türkiye’nin, 5 Türk askerinin daha hayatını kaybettiği saldırılara meşru müdafaa kapsamında derhal karşılık verdiğini hatırlattı.

“GERİ ÇEKİLMEYECEĞİZ”

Sinirlioğlu, “Türkiye (İdlib’de) tehdit teşkil eden tüm hedefleri vuracak. Askerimizi geri çekmeyeceğiz ve gözlem noktalarından geri çekilmeyeceğiz. Ay sonuna kadar mevcut pozisyonlarından çekilmesi gereken rejimdir.” diye konuştu. Türk güçlerinin gerginliği azaltmak için Soçi mutabakatı çerçevesinde İdlip’te bulunduğunu vurgulayan Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Sinirlioğlu, derhal ateşkes, Soçi mutabakatının uygulanması ve İdlip’te başlangıçtaki duruma dönülmesi çağrısını yineledi.

“TÜRKİYE, REJİMDEN DAHA FAZLA SURİYELİ’YE KOL KANAT GERDİ”

Suriye temsilcisinin Türkiye’ye yönelik suçlamalarına da yanıt veren Feridun Sinirlioğlu, kendi halkına karşı savaşan bir rejimin BM Güvenlik Konseyinde temsil edilmeyi hak etmediğini ve Türkiye’nin rejimden çok daha fazla Suriyeliye ”kol kanat” gerdiğini dile getirdi.

BM
BM Güvenlik Konseyi
Feridun Sinirlioğu
İDLİP
Türki
Bunlara da bakın: