Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği önünde, FETÖ'cü Orhan İnandı için eylem yapıldı!

Güncel
_QHA Ankara
01 Haziran 2021, 19:34
_QHA Ankara
01 Haziran 2021, 19:34

Batuhan Ateş / Bişkek

Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği önünde Kırgızistan’daki FETÖ okullarının sorumlusu Orhan İnandı’nın ortadan kaybolması olayıyla ilgili, FETÖ’nün örgütlediği bir topluluk eylem düzenledi. Kırgızistan’daki Sapat (Sebat) okullarının eski müdürü olan İnandı, Türkiye’nin uzun bir süredir Kırgızistan’dan iadesini istediği bir isimdi.

Kırgızistan’da Türkiye’nin uzun süredir iadesini istediği Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarından Orhan İnandı’nın bulunması için FETÖ’nün örgütlediği bir topluluk, bugün Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği önünde eylem yaptı. Orhan İnandı, Kırgızistan’da FETÖ bağlantılı okullarının kurucusu olarak biliniyordu. Bişkek Oktyabr İlçe Polis İdaresi tarafından yapılan açıklamada, akrabalarının İnandı’nın kaybolduğuna ilişkin polise başvurduğu belirtildi. Sabah 04.00 sıralarında polis merkezinin çağrı merkezini arayarak evinin önünden kaybolan İnandı için kayıp ihbarı verilmesinin üzerine polis ekipleri olay yerine gitti.

BİŞKEK’TE FETÖ PROVOKASYONU!

Bişkek’te bulunan Fetö mensupları da olayın üzerine, “Bulunsun”, “Orhan İnandı Nerede?” yazılı pankartlarla Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği önünde toplandı. Türkiye karşıtı sloganlar atan kalabalık, Orhan İnandı’nın akıbetini öğrenmek istedi. Olay yerinden çekilen görüntülerde ve fotoğraflarda, eylemde hem Kırgız vatandaşlarının hem de Türk vatandaşlarının olduğu bildirildi.

TÜRKİYE’NİN İADESİNİ İSTEDİĞİ FETÖ’CÜ ORHAN İNANDI KİMDİR?

Orhan İnandı, Kırgızistan’da 1990’lı yıllarında FETÖ ile bağlantılı olduğu bilinen Sebat Kırgız-Türk okullarının kurucusu olarak biliniyor. Kırgızistan 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Sebat okullarının ismini Sapat olarak değiştirmiş, okulların genel müdürlüğüne bir Kırgız vatandaşı getirilmişti. 1992 yılından itibaren Kırgızistan’da faaliyet gösteren söz konusu eğitim kurumu bünyesinde 16 liseyi, bir üniversiteyi, 5 orta okulu barındırıyor. 1995 yılından bu yana Kırgızistan’da bulunan İnandı’nın Kırgız vatandaşlığı da bulunuyor.