Türkiye'nin Baltık savunma planını veto edeceği iddiası Rus ordusunu alarma geçirdi

Güvenlik
Ömer Kaya
28 Kasım 2019, 18:06
Ömer Kaya
28 Kasım 2019, 18:06

Türkiye’nin NATO’nun Baltık Savunma Konsepti’ni veto edeceğine yönelik iddialar üzerine, denizlerde askeri saldırganlık faaliyetleri sergileyen Rusya eş zamanlı olarak Rusya deniz ve kara kuvvetlerini alarma geçirdi.

Reuters haber ajansının NATO’daki savunma kaynaklarına dayandırdığı haberde, Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyinde terör örgütlerine karşı verdiği mücadeleye ittifakın yeterince destek vermediği gerekçesiyle, NATO’nun Baltık ülkeleri ve Polonya ile ilgili savunma planlarını engellediği iddiası gündeme getirildi.

Dünya kamuoyunda geniş yankı uyandıran haberde, Türkiye planlara destek vermezse NATO’nun yıllardır sürdürdüğü Rusya politikasında büyük bir değişikliğe gidileceği iddia edildi. NATO, Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı yasa dışı bir şekilde işgal etmesinin ardından, Baltık ülkeleri ve Polonya’yı savunma planını gündemine almıştı.

Öte yandan, Türkiye ile ilgili iddialar üzerine işgalci Rus ordusu, eş zamanlı olarak alarma geçirildi. Rusya Silahlı Kuvvetlerine bağlı beşinci ordunun Baltık Denizine kaydırıldığı öğrenildi.