Türkiye'nin bakanları, Şuşa zaferinin ardından Bakü'de, Azerbaycan'ın yanında

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Kasım 2020, 21:24
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Kasım 2020, 21:24

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Bakü’de bir araya geldi. Türkiye’den giden bakanlardan oluşan heyet Azerbaycan’ın, işgal altındaki topraklarını kurtarmak için verdiği mücadeleyi desteklediklerini belirterek Şuşa zaferinin sevincini paylaştıklarını ifade eden açıklamalara yer verdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı kabul etti.

Bakanlar Çavuşoğlu ile Akar, beraberlerinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile bugün Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüştü.

TÜRKİYE, ŞUŞA ZAFERİNİN ARDINDAN BAKÜ’DE

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bakü’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifaderek şunları kaydetti:

“Her zaman Bakü’de olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz ama bugün özellikle çok mutluyuz. Çünkü kahraman Azerbaycan ordusu ali başkomandanı zatıalinizin önderliğinde kadim Şuşa şehrini işgalci Ermenistan’dan geri almıştır. Dolayısıyla kahraman Azerbaycan ordusunu, başkomandan olarak sizi ve bu zor günlerde özellikle de Ermenistan’ın gönderdiği füzelere rağmen dik duran ve ali başkomandanının ve kahraman ordusunun arkasında duran kardeş Azerbaycan halkını canı gönülden tebrik ediyoruz. Ayrıca Cumhurbaşkanımızın da selamlarını özellikle iletmek isterim. Böyle bir mutlu günde, Bayrak Günü’nde burada Bakü’de olmaktan ayrıca mutluyuz.”

AKAR: AZERBAYCAN TÜRKÜNÜN BUGÜN DE YARIN DA YANINDAYIZ

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Akar da Türkiye ve Azerbaycan’ı kederde ve kıvançta daima bir ve beraber olan kardeş iki ülke olarak nitelendirdi.

İki ülkenin ebediyen “İki devlet bir millet” olduğunu vurgulayan Akar, “Azerbaycanlı kardeşlerimizi, 30 yıldır işgal altındaki öz topraklarını kazanmak için giriştiği mücadeleyi sonuna kadar destekliyoruz. Can gardaşlarımız Azerbaycan Türkü’nün haklı davasında, bugün olduğu gibi yarın da gardaşlarımızla beraber olacağız. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, kendi başına zaferi elde edebilecek, işgal altındaki öz topraklarını kurtaracak azim ve kararlılıkla birlikte buna da muktedir olduğunu tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir.” dedi.

Bakü’deki görüşmede Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov ile Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov da yer aldı.

İlgili haber: Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Şuşa zaferini böyle duyurdu