Türkiye'nin alevlerle mücadelesi 4 ilde sürüyor

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Ağustos 2021, 18:24
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Ağustos 2021, 18:24

Türkiye’nin orman yangınlarıyla mücadelesi 8 gündür aralıksız sürüyor. Günlerdir kontrol altına alınamayan yangınlar, şiddetli rüzgar ve kuvvetli poyraz nedeniyle artmaya devam ediyor.

Türkiye’nin Akdeniz ve Ege bölgelerindeki birçok noktada orman yangınları 8’inci gününde de etkisini gösteriyor. Son 24 saatte Muğla’nın Marmaris, Bodrum ve Köyceğiz ilçeleri, Antalya’nın Manavgat ve Gündoğmuş ilçeleri ile Isparta’nın Sütçüler ilçesindeki yangınlarla mücadele devam ediyor. Son olarak, Aydın ve Isparta’daki yangınların da sürdüğü öğrenildi.

ANTALYA’DA YANGINLAR İKİ NOKTADA KRİTİK DURUMDA

Antalya’daki orman yangınlarında Manavgat ve Gündoğmuş ilçeleri olmak üzere iki ayrı kritik noktada havadan ve karadan yapılan çalışmalarla alevler kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Manavgat merkez ve Demirciler mevkisindeki evler de tedbir amaçlı tahliye edildiği bildirildi. Gündoğmuş’un sarp arazisinde süren yangın ise mahallelere yaklaşmış durumda olduğu öğrenildi.

MUĞLA’DA YANGIN DURDURULAMADI

Muğla’da yerleşim alanlarını da tehdit eden alevlerle mücadele kesintisiz sürerken, yangınlara Muğla’nın Marmaris, Köyceğiz, Milas’ta 2 noktada, Kavaklıdere, yılanlı ve Seydikemer’de de müdahale sürüyor. Köyceğiz, Seydikemer ve Kavaklıdere’de de bazı mahalleler tedbir amacıyla boşaltıldı. Hisarönü Mahallesini aşan alevler, Orhaniye ve Turunç Mahallelerine yöneldi. Kavaklıdere’yi aşan yangın, Merkez Menteşe Mahallesine kadar ulaştı. Bazı evler zarar gördü. Muğla’da 2 bini orman teşkilatı mensubu olmak üzere 4 bin 280 personel, bin 339 araç, 7 uçak, 15 helikopter ve 1 İHA desteğinde yangınlara müdahale ediliyor. Yurt dışından destek için gelen uçak ve helikopterlerin bir kısmı da Dalaman Havalimanında konuşlandırıldı. Yangına havadan müdahale, havalimanındaki koordinasyon merkezinden yönlendiriliyor.

AYDIN’IN KARACASU İLÇESİNDE YANGIN

Alevlerin yükseldiği bir diğer nokta da Aydın oldu. Karacasu ilçesine bağlı Alemler Mahallesi’ndeki Karıncalı Dağı eteklerindeki ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın, rüzgarın etkisiyle kısa sürede yayıldı.

DENİZLİ YANGINLARI KONTROL ALTINDA: AZERBAYCAN EKİBİ MÜDAHALE ETTİ

Denizli’nin Buldan ilçesi Türlübey Mahallesi yakınlarında önceki gün çıkan ve kontrol altına alındıktan sonra soğutma çalışmaları yapılırken rüzgarın etkisiyle yeniden başlayan yangına ekipler gece boyu müdahale etti. Yangın, ekiplerin yoğun uğraşları sonucu kontrol altına alındı. Tavas ilçesinde de Pınarlık Mahallesi’ndeki ormanlık alanda çıkan yangın, gece boyu sürdürülen çalışmalarla kontrol altına alınırken soğutma çalışmaları devam ediyor. İki ilçedeki yangını soğutma çalışmaları helikopter desteğiyle sürüyor.
2 yangına da Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığına bağlı itfaiye ekipleri de müdahale etti. Ayrıca, Sarayköy ilçesinde sabah saatlerinde ormanlık alanda çıkan yangın da ekiplerin müdahalesi sonucu büyümeden söndürüldü.

Buldan ilçesi Türlübey Mahallesi yakınlarında, önceki gün ormanlık bölgede henüz belirlenemeyen nedenle çıkan ve rüzgarın etkisiyle büyük bir alanda etkili olan yangına, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı söndürme uçağının yanı sıra Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesinden 16 arazöz, 6 ilk müdahale aracı, 25 tanker, 3 dozer, 2 kepçe ve Orman Bölge Müdürlüğünden 25 arazözle müdahale edilmişti. İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı TOMA’lar ile İl Jandarma Komutanlığı ve 11. Komanda Tugay Komutanlığından askerler de söndürme çalışmalarına katılmıştı.

ISPARTA YANIYOR

Isparta’da ise Sütçüler ve Eğirdir ilçelerindeki yangınlara müdahale çalışmaları ise devam ediyor.

Isparta'daki yangın 2. gününde durdurulamıyor - Son dakika haberleri