Türkiye Maarif Vakfı, Ukrayna'da okul açmayı planlıyor

Eğitim
Anife Bilal
16 Kasım 2021, 19:02
Anife Bilal
16 Kasım 2021, 19:02

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Türkiye Maarif Vakfının, Ukrayna’nın farklı bölgelerinde Türk okulları açmayı planladığını duyurdu. Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı, eğitim kurumlarının açılması konusunda danışmanlık desteği vermeye hazır olduğunu bildirdi.

Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı temsilcileri, dün Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere ve Türkiye Maarif Vakfı heyetiyle bir araya geldi. Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığından yapılan açıklamaya göre görüşmeye Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcıları Andriy Vitrenko ve Vira Rogova, Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün katıldı.

TÜRKİYE MAARİF VAKFI UKRAYNA’DA OKUL AÇMAYI PLANLIYOR

Görüşmede konuşan Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Güldere, Ukrayna yönetimine verdiği destek için teşekkür ederek, Türkiye Maarif Vakfı ile birlikte Ukrayna’nın farklı bölgelerinde Türk okulları açma olanağını değerlendirdiklerini dile getirdi.

Öte yandan Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı söz konusu eğitim kurumlarının açılması sürecinde danışmanlık desteği sağlamaya hazır olduğunu ifade etti. Bunun dışında Bakan Yardımcısı Vitriyenko, Türk tarafına üniversiteler arası işbirliğinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının rektörleriyle bir toplantı düzenleme teklifinde bulundu.