Türkiye, KKTC’de 100 yataklı acil durum pandemi hastanesi inşa ediyor

28 Ağustos 2020, 17:31

Türkiye Cumhuriyeti, koronavirüsle mücadele kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 100 yataklı hastane inşa edilecek.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Türkiye’nin KKTC’de yaptırmayı planladığı hastanenin, ülkesinin sadece bugünün değil gelecekteki ihtiyaçlarını da karşılayacak bir donanım ve yeterlilikte olacağını kaydetti.

KKTC’DE ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Türkiye, koronavirüsle mücadele sürecinde KKTC’de ileri teknoloji ekipmanlarla donatılmış 100 yataklı acil durum pandemi hastanesinin yapılması için 26 Ağustos 2020’de çalışmalara başladı.

45 GÜNDE BİTECEK

KKTC Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ali Çaygür, Türkiye tarafından yapılmakta olan 100 yataklı pandemi hastanesinin 45 günde bitirileceğini belirterek hastanenin baştan sona tüm işlemlerinin Türkiye Cumhuriyeti tarafından tamamlanacağını ve anahtar teslimi yapılacağını duyurdu.

TATAR: TÜRKİYE’NİN DESTEĞİNE NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEK AZ

KKTC Başbakanı Tatar, 27 Ağustos’ta Sağlık Bakanı Ali Pilli ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri’nin eşliğinde, acil durum hastanesinin inşaat alanında incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı.
Tatar burada yaptığı konuşmada, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne salgın sürecinde Kıbrıs Türk halkına ve KKTC’ye verdiği destek için ne kadar teşekkür etsek azdır.” dedi.

PROJE, HÜKUMET ENGELİNE TAKILDI

Tatar, hükumetin salgın sürecinde bir acil durum hastanesi yapmak için harekete geçtiğini ancak proje aşamasında önlerine çıkarılan birtakım engeller nedeniyle hastanenin yapımına başlayamadıklarını kaydetti.
Tatar, bunun üzerine konuyu Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a aktardığını söyleyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talebine anlayış gösterdiğini ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a gereğinin yapılması için talimat verdiğini aktardı.

TATAR: KKTC’DE DEVRİM NİTELİĞİNDE HİZMET

Tatar, inşasına başlanan acil durum hastanesinin KKTC’deki sağlık hizmeti için bir devrim niteliğinde olduğunu vurgulayarak, “Bu hastane sadece bugünün değil gelecekteki ihtiyaçlarımızı da karşılayacak bir donanım ve yeterlilikte olacaktır. Dünyada çok az ülkede olan acil durum hastanesi salgınla mücadele dışında her türlü olası felakete karşı halkımıza üst düzey sağlık hizmeti verecektir.” dedi.

BÜYÜK FELAKETLERLE MÜCADELEDE ÇOK DESTEK SAĞLAYACAK

Tatar, bu hastanenin bundan sonra yangın, biyolojik, kimyasal saldırı veya deprem gibi büyük felaketlerin, kazaların yol açacağı sonuçlarla mücadele için Kıbrıs Türk halkına çok önemli bir destek sağlayacağının da altını çizdi.

Başbakan Tatar, “Acil durum hastanesi 24’ü yoğun bakım odası olmak üzere toplam 100 yatak kapasitesine sahip olacaktır. Hastanenin 6 adet tam donanımlı ameliyathanesi bulunacaktır. Hastanede ayrıca anjiyo ve endoskopi yapılabilecektir. Hastanenin kendisine ait bir laboratuvarı, MR, ultrason, tomografi ve röntgen ünitelerinin olduğu görüntüleme merkezi bulunacaktır.” bilgisini verdi.

Başbakan Tatar, şu ifadeleri kaydetti:

“Toplam vaka sayımız toplam testlerin yüzde 0,26’sını ancak bulmaktadır. Hayatını kaybeden hastamız yalnızca 4’tür. Yoğun bakımda hastamız ise yoktur. 1 Temmuz’dan bu yana açılma süreci ile birlikte ülkemizde 192 pozitif vaka ortaya çıktı, 92’si iyileşti ve taburcu oldu. 100 vakanın şu anda 70’i otelde gözlem altındadır. 30 vaka ise hastanededir. Bunların hiçbiri yoğun bakım gerektiren bir durumda değildir.”

4 AĞUSTOS’TA MÜJDE VERİLDİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 4 Ağustos’ta Başbakan Tatar ile Ankara’da yaptığı görüşmenin ardından 2020 yılı içeriinde KKTC’de ileri teknoloji ekipmanla donatılmış, 100 yataklı acil durum pandemi hastanesinin yapılması için çalışmaların başlayacağının müjdesini vermişti.

KKTC
pandemi hastanesi
Bunlara da bakın: