Türkiye, Kırgızistan ordusu için askeri bir enstitü kurmayı hedefliyor

Güncel
Oğuzhan Batur
26 Haziran 2019, 20:20
Oğuzhan Batur
26 Haziran 2019, 20:20

Kırgızistan Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği Türkiye’nin, Kırgızistan ordusu için askeri bir enstitü kurma niyetini doğruladı.

Dünya Bülteni’nin haberine göre Kırgızistan Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliev ve Savunma Bakanı Hulusi Akar, büyükelçiliğin basında çıkan ve ikili işbirliğinin bir parçası olan askeri savunma niteliğindeki meseleleri tartıştıklarını açıkladı.

SAVUNMA BAKANI AKAR DOĞRULADI

Büyükelçi Ömüraliev, Türk tarafına, Kırgızistan’a askeri teknik yardım ve Türkiye’nin askeri eğitim kurumlarında askeri personel yetiştirme konusunda verdiği destek için teşekkür etti. Kırgızistan Silahlı Kuvvetleri için yüksek nitelikli bir subay yetiştirme kapasitesinin artırılmasının bir parçası olarak, taraflar daha önce bir Askeri Enstitü kurmayı kabul ettiler.

Büyükelçi Ömürraliev, Kırgızistan tarafından bir askeri eğitim kurumunun kurulması için tüm şartların yerine getirildiğine dikkat çekerek bu konuda muhataptan inşaat meselesini hızlandırmasını istedi. Buna karşılık olarak Bakan Hulusi Akar, inşaat projesini uygulama niyetlerini doğruladı.