“Türkiye ile Ukrayna arasındaki serbest ticaret anlaşması müzakereleri yeniden ivme kazandı”

02 Eylül 2020, 13:48

Türkiye ile Ukrayna arasındaki serbest ticaret anlaşması (STA) müzakerelerinin yeniden ivme kazandı. Ukrayna Ekonomi Bakan Yardımcısı Taras Kaçka, Türkiye ile Ukrayna arasındaki ticaret anlaşması hakkında önemli açıklamalarda bulunarak, “Müzakereciler seviyesinde detaylı istişarelerde bulunuyoruz.” dedi.

Ukrayna Ekonomi Bakanı Igor Petraşko, 1 Eylül 2020 tarihinde Türkiye Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile görüştü. Görüşmeden sonra Ukrayna Ekonomi Bakan Yardımcısı Taras Kaçka, görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Yardımcısı Kaçka, sosyal medya hesabından gerçekleştirdiği açıklamada, “Birkaç gün önce Türkiye’den güncellenmiş bir tarife (gümrük vergileri) teklifi aldık.” diye bildirdi.

İKİLİ TİCARET İÇİN ÇÖZÜM OLANACAĞI SAĞLAYACAK

Bakan Yardımcısı, ilgili tarife önerisinin ve Türkiye’nin gümrük vergilerinin yatay artırılması konusundaki tutumunun ikili ticaret için entegre bir çözüm bulma olanağı sağlayacağını belirterek, “Bunun nasıl olacağını söylemek için henüz erken. Fakat açıkça böyle bir imkanın var olduğunu görüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

“AKTİF ÇALIŞMA YÜRÜTECEĞİZ”

Müzakerelerin devamının cumhurbaşkanları düzeyinde karar alınmasını gerektirdiğini belirten Kaçka, “Önümüzdeki haftalarda bu tür siyasi kararlara zemin hazırlamak için aktif çalışma yürüteceğiz. Özellikle, müzakereciler seviyesinde detaylı istişarelerde bulunuyoruz.” diye kaydetti.

İŞ DÜNYASININ FİKİRLERİ GÖZ ÖNÜNDE OLACAK

Ukraynalı Bakan Yardımcısı, iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşması müzakerelerinde alınacak tüm kararlarda, iş dünyasının temsilcileri tarafından kısa süre önce yapılan istişarelerde dile getirilen fikirlerin göz önünde bulundurulacağına da işaret etti.


Ekonomi
serbest ticaret anlaşma
Türkiye
Ukrayna
Bunlara da bakın: