Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticaret, koronavirüse meydan okuyor!

29 Temmuz 2020, 18:47

Özbekistan Başbakan Yardımcısı  ve Özbekistan Yatırımlar ve Dış Ticaret Bakanı Serdar Umurzakov Ankara’da resmi temaslarda bulundu. Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile bir araya gelen Umurzakov, Özbekistan ile Türkiye arasında imzalanması beklenen ekonomik iş birliği eylem planı hakkında görüştü.

Son yıllarda istikrarlı bir büyüme gösteren Özbekistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 2019 yılında bir önceki yıla göre yüzde 22,7 artış göstererek 2,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Dünya çapında yaşanan ve ticareti olumsuz yönde etkileyen pandeminin etkisine rağmen iki ülke yetkilileri de kısa vadede karşılıklı ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmak konusunda istekli olduklarını ortaya koydu. Bu bağlamda, öncelikli olarak iki ülkenin üzerinde çalıştığı Ticaret Anlaşması gündeme geldi.

TİCARET BAKANI RUHSAR PEKCAN: ÖZBEKİSTAN İLE TİCARET HACMİMİZ BEŞ MİLYAR DOLAR OLACAK

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Özbekistan heyetine hitaben, “Türkiye, salgın döneminde de diğer ülkelerden ekonomi alanında da ayrışarak büyümesini sürdürecektir. Salgın döneminde ticaretin durmaması için yeni yöntemler geliştirdik. Temassız ticaret uygulamasıyla ihracatımızı, dış ticaretimizi şoför değiştirerek, araç değiştirerek, Ro-Ro transferleriyle gerçekleştirdik. Sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlarla ciddi anlamda katılımcılar sağladık. Bu sanal ticaret heyetlerimizin ilkini de Özbekistan ile beraber gerçekleştirdik. Özbekistan ile şubat ayında Yüksek Düzeyli Stratejik İş birliği Anlaşması’nı ve Karma Ekonomik Komisyonu protokolünü imzaladık, ayrıca 61 eylem planını da oluşturduk. 23 Haziran’da Türk-Özbekistan iş insanları heyetiyle tekrar bir araya geldik. Ayrıca sanal ticaret heyetiyle de bir araya geldik. Özbekistan ile pandemi döneminde de kesintisiz ilişkilerimizi devam ettirdik.” şeklinde konuştu.

2020 yılının ilk 6 ayında ticaretin yüzde 16 azaldığını ifade eden Bakan Pekcan, bu toplantıda alınan kararlarla çalışmaların yeniden hızlandırılarak cumhurbaşkanlarının belirlediği 5 milyar dolar hedefine ulaşması için çalışıldığını belirtti.  Ağustos ayı içerisinde tercihli ticaret anlaşmasının 6’ncı görüşmesinin yapılacağını ve sürecin sonuçlandırılarak imza aşamasına gelineceğini ümit ettiğini söyledi.

Toplantıda özellikle taşımacılık ve lojistik alanındaki işbirliğinin güçlendirilmesinin önemine vurgu yapılırken, Taşkent’te bu yılın Ocak ayında Kırgızistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Özbekistan’ın demiryolu taşımacılığında yüzde 50 ila 70 arasında tarife indirimlerinin başlatılması konusunda protokol imzaladığı kaydedildi.

Özbekistan
Özbekistan Ticaret
Serdar Umurzakov
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan
Bunlara da bakın: