Türkiye ile Litvanya arasında Bayraktar satın alımının yolunu açan anlaşma imzalandı

Güncel
qha muhabir
02 Haziran 2022, 13:37
qha muhabir
02 Haziran 2022, 13:37

Türkiye Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Litvanya Milli Savunma Bakan Yardımcısı Vilius Semeska ve heyeti ile görüştü. İki ülke arasında Savunma Sanayii İşbirliği Niyet Mektubu imzalandı. Anlaşmanın Litvanya’nın Bayraktar SİHA’ları satın almasının yolunu açacağı bildirildi.

Türkiye Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 01 Haziran 2022 tarihinde Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Litvanya Milli Savunma Bakan Yardımcısı Vilius Semeska ve heyeti ile görüşme gerçekleştirdiğini ve Türkiye ile Litvanya arasında Savunma Sanayii İşbirliği Niyet Mektubu imzaladıklarını duyurdu. Başkan Demir ayrıca iki ülke arasındaki işbirliğini güçlendirerek devam ettireceklerini ifade etti.

LİTVANYA MİLLİ SAVUNMA BAKANI: ANLAŞMA, BAYRAKTAR SATIN ALMANIN YOLUNU AÇIYOR

Litvanya Milli Savunma Bakanı Arvydas Anušauskas de Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Türkiye Savunma Sanayii Başkanlığıyla ile işbirliği anlaşması imzaladıklarını duyurdu ve “Türkiye’de bugün, Türk Savunma Sanayii Başkanlığı ile Litvanya Milli Savunma Bakanlığı arasındaki işbirliği konusunda başkan Prof. Dr. İsmail Demir ile anlaşma imzalandı” ifadelerini kullandı.

Litvanyalı Bakan ayrıca “Bu anlaşma, Litvanyalıların 3 günde topladığı yaklaşık 6 milyon Euro ile Bayraktar (TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı) satın alınmasının önünü açıyor” dedi.

BAYRAKTAR TB2 SİHA’LARI UKRAYNA ORDUSUNA TEDARİK EDİLECEK

Litvanya’da Rusya’nın saldırılarına karşı Ukrayna ordusuna destek olmak amacıyla Bayraktar TB2 SİHA’larının tedarik edilmesi için Laisvers isimli televizyon kanalı tarafından bir bağış kampanyası başlatılmış, 3 günde 6 milyon Euro para toplanmıştı.

Rusya’nın saldırılarında büyük başarılara imza atan Türk yapımı Bayraktar TB2 SİHA’ları satın almak için Litvanya’nın Türkiye ile anlaşmaya hazırlandıkları duyurulmuştu.