Türkiye ile Libya arasındaki tarihi mutabakat onaylandı!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Aralık 2019, 15:30
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Aralık 2019, 15:30

Türkiye ile Libya arasında imzalanan “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” resmen onaylandı.

İstanbul’da 27 Kasım 2019’da imzalanan “Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükûmeti Arasında Akdeniz’de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlandı.

Böylece Türkiye ve Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, Akdeniz’de uluslararası hukuk kurallarından kaynaklanan tüm egemenlik haklarını ve/veya yetkilerini kullandığı deniz alanlarının, bütün ilgili faktörler göz önünde bulundurularak adil ve hakça sınırlandırılmasının yapılmasını kararlaştırdı.

YUNANİSTAN, MISIR VE GÜNEY KIBRIS TEPKİ GÖSTERMİŞTİ!

Türkiye ile Libya arasında imzalanan deniz yetki alanı mutabakatı, Yunanistan ve Mısır ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimini (GKRY) rahatsız etmişti. Yunan hükûmeti “deniz hukukunun ihlal edildiğini” ve mutabakatın geçersiz olduğunu ileri sürerken, Doğu Akdeniz’de GKRY (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) ve Yunanistan ile ortak hareket eden, ayrıca Libya’daki iç savaşta Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi (General Halife Hafter yanlıları) hükûmetini destekleyen Mısır da  anlaşmanın yasa dışı olduğunu ve bağlayıcılığı olmadığını iddia etmişti.