Türkiye ile Azerbaycan'ın ortak medya platformuna Özbekistan da eklendi

Güncel
_QHA Ankara
22 Aralık 2021, 16:49
_QHA Ankara
22 Aralık 2021, 16:49

Albayrak Medya Grubu ve Azerbaycan’ın Trend Haber Ajansı’nın ortak girişimiyle başlatılan Türk Dünyası Ortak Medya Platformu olan “Turkic.world”projesine, Özbekistan’ın devlet haber ajansı “UzA” da eklendi.

Özbekistan’ın resmi haber ajansı “UzA”, 100 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Türk dünyasının köklü yayın organlarından olarak biliniyor. Özbekistan ve Orta Asya ile ilgili siyaset, ekonomi, eğitim, sağlık, spor, kültür ve toplumun diğer önemli alanları hakkında güvenilir bir bilgi kaynağı olarak medya süreçleri içerisinde yer alıyor.

TURKİC.WORLD İNTERNET SİTESİ FAALİYETE GEÇTİ

Turkic.world, Türkçe konuşan ülkeler arasındaki ilişkilerin derinleşmesi ve ortak projelerin yapılması yönünde atılan adımların en önemlilerinden birisi geçen sene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in girişimiyle ortaya çıkmıştı. Ortak medya platformunun kurulması yönünde ilk resmi adım ise 24 Mayıs’ta Albayrak Medya Grubu ile Trend Haber Ajansı’nın teşebbüsleriyle Bakü’de atılmıştı.

Türk Dünyası Ortak Medya Platformu olarak tanımlanan projeye Özbekistan’ın da katılmasıyla, proje Azerbaycan, Türkiye, Kırgız, Türkmen, Kazak, Özbek Türkçeleriyle birlikte Rusça ve İngilizce de dahil yayın hayatına sekiz dilde devam ediyor.