Türkiye Grekoromen Güreş Milli Takımından çifte zafer: Fransa’da ve Hırvatistan'da şampiyon oldular

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Ocak 2021, 12:06
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Ocak 2021, 12:06

Türkiye Grekoromen Güreş Milli Takımı, hem Fransa hem de Hırvatistan’daki turnuvalarda mücadele ederek aynı gün iki şampiyonluk elde etti. Fransa’daki turnuvada 14 madalya kazanarak şampiyon olan Türk güreşçiler, Zagreb’te düzenlenen turnuvada da 8 madalya kazandı ve ülke klasmanında birinci oldu.

Türkiye Güreş Federasyonundan dün yapılan açıklamaya göre Türkiye Grekoromen Güreş Milli Takımı, 17 Ocak 2021’de Fransa’nın Nice kentinde düzenlenen Henri Deglane Fransa Grand Prix mücadelesinde 6 altın, 4 gümüş, 4 bronz madalya kazandı. Milli güreşçiler topladıkları 305 puanla takım halinde şampiyon oldu.

AZERBAYCAN İKİNCİ OLDU EV SAHİBİ FRANSA İSE ÜÇÜNCÜ

Turnuvayı Azerbaycan 160 puanla ikinci, Fransa 151 puanla üçüncü tamamladı. Güreşte güçlü ülkelerin katıldığı turnuvada Türkiye dışında ABD, Azerbaycan, Gürcistan, Almanya, Polonya ev sahibi Fransa tam takımla katılan ülkeler oldu.

OLİMPİK STİLLERDE ÜÇÜNCÜLÜK, GREKOROMENDE TAKIM ŞAMPİYONLUĞU

Türkiye’nin katılmadığı serbest stilde ABD ve Gürcistan 4’er altın madalya kazandı. Olimpik sıkletlerde yapılan kadınlar mücadelesinde de ABD, 4 altın madalya ile şampiyon olurken, Almanya ikinci Türkiye ise 3 madalya ile takım 3’üncüsü oldu. Grekoromen milli takımında, 55 kiloda Şerif Kılıç, 60 kiloda Kerem Kamal, 63 kiloda Abdurrahman Altan, 72 kiloda Selçuk Can, 77 kiloda Fatih Cengiz ve 82 kiloda Emrah Kuş altın madalyanın sahibi oldu. 55 kiloda Elçin Ali, 63 kiloda Mehmet Çeker, 77 kiloda Yunus Emre Başar ve 87 kiloda Metehan Başar gümüş madalya alırken, 55 kiloda Ekrem Öztürk, 63 kiloda Fatih Üçüncü, 72 kiloda Cengiz Arslan ve 82 kiloda Salih Aydın bronz madalya ile turnuvayı tamamladı.

MİLLİ GÜREŞÇİLER, ZAGREB’TE TAKIM HALİNDE ŞAMPİYON OLDU

Aynı gün Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’te düzenlenen Uluslararası Zagreb Open Grekoromen Güreş Turnuvasında ise Türk Güreşçiler Furkan Bayrak ve Osman Yıldırım Altın, Ahmet Uyar ve Ahmet Yılmaz Gümüş, Muhammed Hamza Bakır, Hacı Karakuş, Ali Cengiz ve Doğan Göktaş Bronz madalya kazandı.

TÜRKİYE ZORLU TURNUVADA: UKRAYNA 3. OLDU

Türk güreşçiler 2 Altın, 2 Gümüş, 4 Bronz madalya olmak üzere toplamda 8 madalyanın sahibi oldu. Türkiye böylece turnuvada takım olarak da şampiyon oldu. Milliler topladıkları 122 puanla takım halinde şampiyon olurken, İsveç 108 puanla ikinci, Ukrayna 95 puanla üçüncü sırada yer aldı.

ZAGREB’TE KAZANANILAN MADALYALAR VE SAHİPLERİ

77 kg Furkan Bayrak İsviçreli Alman Hırvat ve finalde de İsveçli Lukas Ahlgren’i (5-3) yenerek Altın Madalya kazandı.
130 kg Osman Yıldırım Finli Maenpaa’yı Hamza Bakır ve Dünya Şampiyonu Estonyalı Heiki Nabi’yi yenerek finale yükseldi Finalde Ukraynalı rakibini de hükmen yenerek Altın Madalya kazandı.
60 kg Ahmet Uyar İsveçli Fazlıja ve Litvanyalı Petrevicius’u yendi finalde Özbek rakibine yenilince Gümüş madalyada kaldı.
72 kg Ahmet Yılmaz İsviçreli Polonyalı ve Alman rakiplerini yendi Finalde Ukraynalı Parviz Nasibov’a (3-2) yenilince Gümüş madalyada kaldı.
130 kg Muhammed Hamza Bakır İtalyan Finli ve Estonyalı Heiki Nabi’yi (2-0) yenerek Bronz Madalya kazandı.
67 kg Hacı Karakuş Moldovalı Valentin Petic’i Finli Mattil’i ve Enes Başar’ı (10-7) yenerek Bronz Madalya kazandı.
87 kg Ali Cengiz ABD’li rakibi Joe Rau’yu (6-0) yenerek Bronz Madalya kazandı.
Doğan Göktaş da Finlandiyalı Vili Ropponen’i (7-0) yenerek Bronz Madalyanın sahibi oldu.

TÜRKİYE’DEN FRANSA’DA VE HIRVATİSTAN’DA ÇİFTE ŞAMPİYONLUK

Böylece Türkiye Grekoromen güreş milli takımı aldığı bu sonuçlarla günü çifte şampiyonluk ile tamamlamış oldu.