Türkiye: GKRY'nin tek taraflı adımları, Kıbrıs Türklerinin haklarını görmezden geliyor

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Aralık 2021, 09:14
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Aralık 2021, 09:14

Türkiye’nin Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Doğu Akdeniz’de ExxonMobil-Katar Petrolleri ortaklığından oluşan konsorsiyuma, sözde 5. parselde doğal gaz arama izni vermesine tepki gösterdi. Bakanlık, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Türkiye’nin ve Kıbrıs Türklerinin haklarını görmezden geldiğini ve bu ruhsat sahasının bir bölümünün Türkiye’nin kıta sahanlığını ihlal ettiğini vurguladı.

Türkiye’nin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, dün GKRY Bakanlar Kurulunun ExxonMobil-Katar Petrolleri ortaklığından oluşan konsorsiyuma sözde 5. parselde doğal gaz arama izni verdiği yönünde basına yansıyan haberler hakkındaki soruya yazılıyanıtladı. Sözcü Bilgiç, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin haklarını görmezden gelerek, tek taraflı olarak ilan ettiği sözde 5 numaralı ruhsat sahası için ExxonMobil-Katar Petrolleri Ortaklığına doğal gaz arama izni verdiğine dair haberler, Doğu Akdeniz’de gerçekte kimin gerginlikten yana olduğunu bir kez daha açıkça göstermektedir.” dedi.

GKRY, KIBRIS TÜRKLERİNİN HAKLARINI GÖRMEZDEN GELİYOR

Söz konusu ruhsat sahasının bir bölümünün Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığını ihlal ettiğinin altını çizen Bilgiç, bu tek taraflı adımın Kıbrıs Adası’nın ortak sahibi olan Kıbrıs Türklerinin haklarını da görmezden geldiğini söyledi.

“TÜRKİYE FIRSAT VERMEYECEK”

Sözcü Bilgiç, “Türkiye, hiçbir yabancı ülkenin, şirketin veya geminin deniz yetki alanlarımızda izinsiz olarak hidrokarbon arama faaliyetlerinde bulunmasına, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da asla fırsat vermeyecek, ülkemizin ve KKTC’nin haklarını kararlılıkla savunmaya devam edecektir.” ifadelerini kullandı.