Türkiye Diyanet Vakfı ve Kırım Müslümanları Dini İdaresinden Novoaleksiyivka’da ortak iftar

Güncel
Ömer Cihad Kaya
16 Mayıs 2019, 00:04
Ömer Cihad Kaya
16 Mayıs 2019, 00:04

Rus işgali altındaki Kırım’dan gelerek Ukrayna’nın Herson vilayeti Novoaleksiyivka kasabasına yerleşen Kırım Tatarları, Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ve Kırım Müslümanları Dini İdaresinin verdiği iftarda bir araya geldi.

Novoaleksiyivka’daki Hacı Bilal Camiinde buluşan Kırım Tatarları, birlik ve beraberliklerini pekiştirme şansı buldu. İftara, Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri, Kırım Müslümanları Dini İdaresi Müftüsü Ayder Rüstemov, siyasi tutsak Edem Bekirov’un eşi, Geniçesk Kaymakam Yardımcısı Gülnara Bekirova ve 200 civarında Kırım Tatar bölge sakini katıldı.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi ve Kırım’daki Müslümanların dini idaresinin işgalcilerin kontrolü altına geçmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında yeniden kurulan Kırım Müslümanları Dini İdaresi Başkanı Müftü Rüstemov, iftar sonrası Kırım Haber Ajansı’na (QHA) konuşarak Novoaleksiyivka’daki Kırım Tatarlarının durumu, bölgedeki faaliyetler ve Kırım Müslümanları Dini İdaresi olarak gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi verdi. Toplu iftarın ardından Teravih namazı kılınarak dualar okundu.