Türkiye Dışişlerinden Kazan'daki okul saldırısı nedeniyle taziye mesajı

Haberler
E. K.
11 Mayıs 2021, 17:15
E. K.
11 Mayıs 2021, 17:15

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Tataristan’da bir okulda sabah saatlerinde düzenlenen silahlı saldırı dolayısıyla taziye mesajı yayımladı. Kazan’daki okula yönelik düzenlenen saldırıda 1 öğretmen ve 7 öğrenci toplam 8 kişi yaşamını yitirdi.

Türkiye Dışişleri bakanlığı, Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da bir okul yönelik düzenlenen ve 8 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırı nedeniyle açıklama yayımladı. Konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da bir okula yönelik düzenlenen silahlı saldırıda çok sayıda öğrenci ve öğretmenin hayatını kaybettiği ve yaralananlar olduğu üzüntüyle öğrenilmiştir. Bu menfur saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifa, dost Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti halkına içten taziyelerimizi sunuyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

OKULA SİLAHLI SALDIRI

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da Fayzi Caddesi’ndeki 175 numaralı okula, sabah saatlerinde silahlı saldırı düzenlendi. Saldırgan, okulun 3. katında bir sınıfa girerek öğrencilere ateş açtı. Polisin saldırganlardan birini yakaladığı belirtildi. Saldırganın 17 yaşında bir genç olduğu öğrenildi. İkinci silahlı saldırgan ise ölü olarak ele geçirildi.

Olayda 1’i öğretmen ve 7’si öğrenci olmak üzere 8 kişi hayatını kaybederken, 20 kişi yaralandı. Okula yapılan silahlı saldırıda öğrencilerin hayatını kaybetmesi nedeniyle Tataristan’da 12 Mayıs 2021’de yas günü ilan edildi. Tataristan genelinde cumhurbaşkanlığı kararıyla 12 Mayıs’ta bütün okullar tatil edildi.

Rusya Soruşturma Komitesi, okuldaki saldırıyla ilgili inceleme başlattı. Ayrıca, saldırı sonrasında Tataristan genelinde silah sahibi olanlarla ilgili denetleme başlatıldı.