Türkiye Dışişleri Bakanlığından provokasyon açıklaması yapan Almanya'ya kınama

Haberler
qha muhabir
02 Haziran 2022, 00:03
qha muhabir
02 Haziran 2022, 00:03

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Almanya Hükumet Sözcü Yardımcısı Wolfgang Büchner’in Türkiye aleyhindeki mesnetsiz açıklamalarını kınadı. Almanya Şansölyeliği tarafından yapılan açıklamayı kınayan Türkiye Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, “Almanya’nın Yunanistan’ın provokasyon tuzağına düşerek ülkemizi karalama kampanyasına katılması kabul edilemez” ifadeleri yer aldı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyeliği tarafından yapılan açıklama hakkındaki soruya yazılı yanıt verdi. Alman Hükumet Sözcü Yardımcısı Wolfgang Büchner’in açıklamalarına ilişkin Sözcü Tanju Bilgiç, “Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyeliği tarafından yapılan ülkemiz aleyhindeki mesnetsiz açıklamaları kuvvetle kınıyor ve reddediyoruz” ifadelerine vurgu yaptı.

“TÜRKİYE’NİN KİMSENİN TOPRAĞINDA GÖZÜ YOKTUR”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyeliği tarafından yapılan açıklama hakkında gelen soruya şöyle yanıt verdi:

Almanya’nın Yunanistan’ın provokasyon tuzağına düşerek ülkemizi karalama kampanyasına katılması kabul edilemez.

Yunanistan’ın NATO Müttefikliğini hiçe sayarak ülkemizin hava sahasını ihlal etmesine, ülkemiz hava sahası ile uluslararası hava sahasında uçaklarımızı taciz etmesine karşı egemenliğimizi savunmaya devam edeceğiz. Yunanistan, dünyada karasularından daha geniş hava sahası iddiasında bulunan tek ülkedir. Bu hukuk dışı iddiaya dayanarak 6-10 mil içerisindeki uluslararası hava sahasında yapılan uçuşları ‘Yunanistan hava sahasının ihlali’ olarak nitelendirmek en hafif tabiriyle aymazlıktır. Komşusunun egemenliğini, bölgesel güvenlik ve istikrarı tehdit eden bir aktör varsa o da Yunanistan’dır.

Nitekim Yunanistan, 1923 Lozan ve 1947 Paris Barış Antlaşmaları hilafına ülkemize yakın adaları silahlandırmaktadır. Ayrıca, Ege’deki karasularını ülkemizin yaşamsal çıkarları ve seyrüsefer serbestisi hilafına tek taraflı olarak 6 deniz milinin ötesine genişletebileceği yönündeki hukuka ve hakkaniyete aykırı tutumunu sürdürmektedir.

Türkiye’nin kimsenin toprağında gözü yoktur. Ancak, uluslararası antlaşmaların silahsızlandırılmaya dair son derece açık hükümlerinin Yunanistan tarafından alenen ihlal edilerek halkımızın güvenliğinin tehdit edilmesine göz yummamız da beklenmemelidir.

Almanya’dan müttefiklik ruhuna uygun olmayan tarafgir açıklamalar yapmak yerine, Yunanistan’ı uluslararası antlaşmalara uygun davranmaya davet etmesini bekliyoruz”

Image

ALMANYA ŞANSÖLYELİĞİNDEN TÜRKİYE MESNETSİZ İDDİA

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, dün Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’yi Yunanistan ile yaşanan anlaşmazlıkta itidalli olmaya çağırarak Avrupa Birliği (AB) üyelerinin egemenliğinin tartışmaya açılmasının kabul edilemeyeceğini söylemişti.

Bunun yanı sıra Hükumet Sözcüsü Büchner de, Türk F-16’larının Ege’de yerleşimin bulunduğu Yunan adaları üzerinde uçuş yaptığı iddialarına ilişkin, “Yunan hava sahasına girilmesi ve Yunan adaları üzerinde uçuşlar gerçekleştirilmesi doğru bir şey değil. Yapıcı bir yaklaşım olmamakla birlikte İttifak ruhuyla da bağdaşmıyor” ifadelerini kullanmıştı.