Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Kırım'daki yasa dışı seçimleri tanımadığını duyurdu

Güncel
Ömer Cihad Kaya
21 Eylül 2021, 00:20
Ömer Cihad Kaya
21 Eylül 2021, 00:20

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Rusya Devlet Duması seçimleri kapsamında işgal altındaki Kırım’da gerçekleşene yasa dışı seçimleri tanımadığını duyurdu. Dışişleri Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç’in konuya ilişkin yazılı açıklamasında, “Kırım’da da düzenlenen RF Devlet Duması seçimlerinin Kırım itibariyle sonuçlarının Türkiye açısından hukuki bir geçerliliği bulunmamaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Rusya Federasyonu Devlet Duması seçimleri, 17-19 Eylül 2021 tarihleri arasında düzenlendi. Seçimler, işgal altındaki Kırım ve Donbas’ta da yasa dışı bir şekilde yapıldı. Seçimlere katılımın yüzde 40’larda kaldığı öğrenilirken; Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Rus işgali altındaki Kırım’da da düzenlenen seçimlerin hukuki bir geçerliliği bulunmadığını açıkladı.

“KIRIM’DA DÜZENLENEN SEÇİMLERİN TÜRKİYE AÇISINDAN HUKUKİ BİR GEÇERLİLİĞİ BULUNMAMAKTADIR”

Dışişleri Bakanlığı, Büyükelçi Tanju Bilgiç’in 20 Eylül 2021 tarihli “Kırım’da Gerçekleştirilen Seçimler Hakkındaki Soruya Cevabı” başlıklı yazılı açıklamasında şu ifadeleri paylaştı:

Türkiye, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne olan desteğini sürdürmekte ve Kırım’ın hukuka aykırı ilhakını tanımamaktadır.

Bu çerçevede, 17-19 Eylül 2021 tarihlerinde Kırım’da da düzenlenen RF Devlet Duması seçimlerinin Kırım itibariyle sonuçlarının Türkiye açısından hukuki bir geçerliliği bulunmamaktadır.

Resim

RUS İŞGALİNDEKİ KIRIM’DA YASA DIŞI DUMA SEÇİMLERİ

Rusya’da 17-19 Eylül 2021 tarihleri arasında parlamentonun alt kanadı Devlet Duması seçimleri düzenlendi. Kremlin yönetimi, uluslararası hukuku ihlal ederek Rus işgali altında bulunan Kırım Yarımadası’nda da seçim sandıkları açtı. Öte yandan, Kırımlıların sözde seçimlere düşük katılım göstermesi dikkat çekti. Seçimlerdeki düşük katılım oranını değerlendiren Ukraynalı uzman Oleksandr Musiyenko, Kırım Haber Ajansına verdiği demeçte, “İşgalin en başında Rus yönetimine büyük umutlar bağlayanlar bile artık inancını kaybetti. İnsanlar işgalci yönetimine inanmıyor” ifadelerini kullandı.

Musiyenko, yasa dışı seçimlere ilişkin şu ifadeleri kullandı:

Tahmin edildiği gibi düşük katılım oranı sergilendi bence Kırımlıların hayal kırıklığı açıkça görülüyor. Bu sonuçlar, yani bu kayıtsızlık insanların işgalci yönetimine ve onun bir şeyler çözebilme potansiyeline inanmadığını gösteriyor.”

RUSYA’DA DUMA SEÇİMLERİ

Rus Parlamentosunun alt kanadı Duma için milletvekili seçimleri, 17-19 Eylül 2021 tarihlerinde yapıldı. Rusya’da seçimlerde Devlet Duması’ndaki 450 sandalye için 14 parti yarıştı. Öte yandan, muhalif adayların ve partilerin seçimlere katılması engellendi. Kremlin yönetimi, Kovid-19 salgını öne sürerek AGİT Gözlem Heyetinin takibine izin vermedi.

Rusya'da Duma için milletvekili seçimi 19 Eylül'de yapılacak - Haberler Son  Dakika

UKRAYNA PARLAMENTOSU İŞGAL ALTINDAKİ BÖLGELERDEKİ YASA DIŞI SEÇİMLERİ TANIMAMA KARARI ALDI

Ukrayna Parlamentosu 8 Eylül 2021’de uluslararası kuruluşlara, Kırım’da ve Donbas Topraklarında Yapılacak Olan Rusya Devlet Duması Seçimlerini Tanımama Çağrısına Dair” başlıklı kararı kabul etti. Karar için 318 milletvekili “evet” oyu kullandı. Kararı parlamentoya sunan Ukrayna milletvekili Oleksiy Gonçarenko yaptığı açıklamada, “Bu çok önemli bir karar. Kırım ve Donbas Ukrayna’dır!” diye vurguladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın işgal ettiği Kırım ve Donbas’ta düzenlediği yasa dışı seçimleri kınadı ve uluslararası toplumu uluslararası hukuku ihlal ederek oluşturulan Rusya Devlet Duması’nın meşruiyetini tanımama çağrısında bulundu.