Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Kırgızistan'da yaşanan olaylarla ilgili açıklamada bulundu

Haberler
Ozan Barış Erim
06 Ekim 2020, 19:23
Ozan Barış Erim
06 Ekim 2020, 19:23

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Kırgızistan’da parlamento seçimlerinin ardından yaşanan olaylara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Dışişleri Bakanlığı, “Kırgızistan’da 4 Ekim’de düzenlenen parlamento seçimlerinin ardından meydana gelen gelişmelerden derin endişe duyuyoruz.” diye bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı, Kırgızistan’da 4 Ekim 2020 tarihinde düzenlenen parlamento seçimlerinin ardından meydana gelen gelişmelerle ilgili açıklamada bulundu. Yaşanan olaylarla ilgili derin endişe duyulduğu belirtilen açıklamada, bu gelişmelerin tırmanmasının önlenmesi ve seçimlere ilişkin görüş ve tutum farklılıklarının anayasal düzen içinde toplumsal uzlaşı ve sağduyuyla, suhuletle çözüme bağlanmasının Türkiye’nin en halisane temennisi olduğu belirtildi.

“KIRGIZİSTAN, SORUNU ÇÖZECEK SİYASİ OLGUNLUĞA SAHİP”

Yaşanan olayların sağduyu ile çözüleceğinden emin olunduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Kırgızistan‘n bu olayları kendi halkının sağduyusu ve dayanışması sayesinde suhuletle çözecek siyasi olgunluğa sahip bulunduğundan şüphe duymuyoruz.

Dost ve kardeş Kırgız halkının ve tüm siyasi grupların, bu hassas dönemde Kırgızistan’ın huzur ve refahı için birlik ve beraberlik içinde hareket edeceğine inancımız tamdır.”

KIRGIZİSTAN’DA YOĞUN PROTESTOLAR: MUHALEFET, PARLAMENTO BİNASINI BASTI

Ülkede seçim barajına ve sonuçlara itiraz eden muhalefet, 5 Ekim’den itibaren seçimlerin iptal edilmesini ve yeniden yapılmasını talep ediyordu. Bununla da yetinmeyen eylemciler, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve parlamento binasını basmıştı. Ayrıca, eylemler neticesinde eski Cumhurbaşkanı Atambayev bulunduğu hapishaneden çıkarılmıştı.

KIRGIZİSTAN’DA ÖFKELİ MUHALEFET SOKAKLARDA!

Kırgızistan’da 4 Ekim 2020’de yapılan genel seçimler sonrası yüzde 7 olan seçim barajını sadece 4 parti geçebildi. Seçim barajına itiraz eden parti üyeleri, seçimin iptali için başkent Bişkek’teki meydana çıkmıştı. Kırgız polisi, göstericileri dağıtmak için gaz ve ses bombası kullandı.

PARLAMENTOYU BASTILAR

Bunlarla da yılmayan beş bine yakın gösterici, 5 Ekim 2020 gecesi, Cumhurbaşkanlığı Sarayını ve parlamentoyu işgal etti. Olaylarda şu ana kadar bir kişi yaşamını yitirdi ve 590’ı aşkın kişi yaralandı.

CEZAEVİNDEN ESKİ CUMHURBAŞKANINI ÇIKARDILAR

Ülkede, 5 Ekim’i 6 Ekim’e bağlayan gece, göstericilerin bir kısmı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kalırken, diğerleri Ala-Too Meydanı ve siyasi mahkumların kaldığı cezaevine doğru hareket etti. Göstericiler siyasi mahkumların kaldığı cezavinden eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev‘i kaçırdı.

Öte yandan, Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un başkent Bişkek’te olduğunu teyit etti. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov, 6 Ekim 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, durumun kötüleşmesini önlemek için tüm önlemleri aldıklarını bildirdi.

KIRGIZİSTAN’DA GENEL SEÇİMLER

Kırgızistan’da 4 Ekim’de yapılan Meclis milletvekili seçimlerinde yarışan 16 partiden 4 parti seçim barajını aştı. Dünkü seçim sonuçlarına göre, 4 siyasi parti yüzde 7’lik barajı aşarak 120 sandalyeli meclise girmeye hak kazanmıştı Gelecek 5 yıl görev yapacak milletvekili seçim yarışına giren 16 siyasi partinden “Birimdik” (Birlik), “Mekenim Kırgızistan” (Vatanım Kırgızistan), “Kırgızistan” ve “Bütün Kırgızistan” meclise girecekti. Ancak, 6 Ekim 2020 tarihinde artan ülke içi protestolar sonucu Kırgızistan Merkez Seçim Komisyonu parlamento seçim sonuçlarını iptal etmek zorunda kaldı.