Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Buça ve Irpin'deki görüntüler bağımsız soruşturmaya tabi tutulmalı

Güncel
qha muhabir
06 Nisan 2022, 10:30
qha muhabir
06 Nisan 2022, 10:30

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Kıyiv yakınlarındaki Buça ve Irpin’deki katliam görüntüleri hakkında yaptığı açıklamada, işkence ve katliamı kınayarak, konunun bağımsız bir soruşturmaya tabi tutularak sorumluların tespit edilmesi ve hesap vermelerinin sağlanması gerektiğini belirtti.

Kıyiv yakınlarındaki Buça ve Irpin’de Rus ordusunun çekilmesinin ardından sokaklardaki onlarca sivil cesetleri ve bunun yanı sıra bir de toplu mezarların bulunması tüm dünya kamuoyunun ilgisini bölgeye yöneltti.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, resmi internet sayfasında 6 Nisan 2022 tarihinde, konuyla ilgili bir açıklama yayımlayarak, görüntülerin dehşet verici ve insanlık adına üzücü olduğunu, konunun bağımsız bir soruşturmaya tabi tutularak sorumluların hesap vermelerinin sağlanması gerektiğini, utanç verici bu tür sahnelerin son bulması için çalışmaya devam edeceğini belirtti.

“KATLİAM GÖRÜNTÜLERİ DEHŞET VERİCİ”

Bakanlığın “Kıyiv Yakınlarındaki Buça ve Irpin Bölgelerinden Gelen Görüntüleri Hakkında” başlıklı açıklamada şöyle:

Kıyiv yakınlarındaki Buça ve Irpin dahil çeşitli bölgelerden basına yansıyan katliam görüntüleri dehşet verici ve insanlık adına üzücüdür. Ukrayna halkının acısını paylaşıyoruz.

Masum sivillerin hedef alınması asla kabul edilemez. Konunun bağımsız bir soruşturmaya tabi tutularak sorumluların tespit edilmesi ve hesap vermelerinin sağlanması temel beklentimizdir.

Türkiye, insanlık adına utanç verici bu tür sahnelerin son bulması ve bir an önce barışın sağlanması için çalışmaya devam edecektir.