Türkiye'den ve Almaya'dan eş zamanlı operasyon!

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Şubat 2020, 13:44
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Şubat 2020, 13:44

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele ekipleri ile Almanya Federal Polis Teşkilatı tarafından ortak operasyon düzenlendi. Türkiye’de kurdukları sahte çağrı merkezi üzerinden aradıkları yaşlı Almanları dolandırdıkları iddia edilen 76 şüpheliye yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Almanya Federal Kriminal Polis Teşkilatının (BKA), ülkelerinde şirket kuran ve Almancayı da iyi bilen F.Ö. liderliğindeki bir suç örgütünü takibe aldı. İstanbul’da oluşturduğu sahte çağrı merkezi üzerinden Almanya’da yaşayan yaşlı kişileri dolandırdığının ortaya çıkması üzerine bir çalışma başlattı.

20 YAŞLI İNSANI 3 MİLYON AVRO DOLANDIRDILAR

Savcılık, örgütün çağrı merkezini kullanarak 20 kişiyi, kendilerini polis veya savcı olarak tanıtıp 3 milyon avro dolandırdığını tespit etti. Paraları kara veya hava yoluyla Türkiye’ye getirdiği belirlenen 5’i Alman toplam 36 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (KOM) koordinasyonunda, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, İstanbul, Antalya ve Muğla’da 36 şüphelinin yakalanması için operasyon başlattı. 

EŞ ZAMANLI OPERASYON

Almanya Federal Polis Teşkilatı ise Türkiye ile eş zamanlı olarak 21’i Alman, 15’i Türk, 1’i Arnavut, 2’si Brezilyalı ve 1’i de Polonyalı olan 40 şüphelinin gözaltına alınması için operasyon başlattı. Devam eden operasyon kapsamında şüphelilerden çoğunun yakalandığı, adreslerdeki aramaların sürdüğü kaydedildi.