Türkiye'den Uluslararası Holokost Anma Günü mesajı: Hedef alınan azınlık ve gruplara mensup milyonlarca insanı saygıyla anıyoruz

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Ocak 2022, 11:36
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Ocak 2022, 11:36

Türkiye’nin Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası Holokost Anma Günü dolayısıyla yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada, Nazi rejimi ve iş birlikçileri tarafından sistematik şekilde katledilen Yahudiler, Romanlar, engelliler ile hedef alınan azınlık ve gruplara mensup milyonlarca insanın saygıyla anıldığı ifade edildi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından, bugün Uluslararası Holokost Anma Günü dolayısıyla yayımlanan anma mesajında “Nazi rejimi ve işbirlikçileri tarafından sistematik bir şekilde katledilen, Yahudiler, Romanlar, engelliler ile hedef alınan azınlık ve gruplara mensup milyonlarca insanı saygıyla anıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Tarih boyunca dünyanın farklı bölgelerinde zulüm görmüş Yahudiler dahil milyonlarca insanın sığındığı huzurlu bir liman olan Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye’nin II. Dünya Savaşı sırasında da Nazi mezaliminden kaçan çok sayıda Musevi’ye kucak açtığı hatırlatıldı. Bu dönemde, çok sayıda Yahudi’nin temerküz kamplarına gönderilmekten Türk Hükumetinin kararlılığı ve Türk diplomatlarının insanüstü çabaları sayesinde kurtulduğuna değinilen açıklamada “Mağdurlara yardım eli uzatan diplomatlarımızın hatıralarını da bu vesileyle yad ediyoruz.” denildi.

Holokost kurbanlarının bu yıl, artan koronavirüs vakaları nedeniyle çevrimiçi düzenlenecek bir törenle anılacağı belirtilen açıklamada ayrıca şunlar kaydedildi:

“Türkiye, antisemitizme, yabancı düşmanlığına, ırkçılığa, İslam karşıtlığına ve her türlü hoşgörüsüzlüğe karşı sergilediği tavizsiz tutumunu sürdürmekte ve nefret temelli söylem ve suçlarla mücadeleye yönelik uluslararası işbirliğine katkı sağlamaktadır.”

HOLOKOST ANMA GÜNÜ

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1 Kasım 2005 tarihli kararıyla, 27 Ocak gününü “Uluslararası Holokost Anma Günü” olarak kabul etti. 2. Dünya Savaşı’nda milyonlarca Yahudi, Nazi orduları tarafından öldürürken, 1941 yılında Alman askerlerince işgal edilen Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de 33 bin 771 Yahudi iki gün içerisinde Babiy Yar vadisinde katledilmişti.