Türkiye'den Ukrayna'ya milyon dolarlık askeri destek

Güncel
Elvina Khalilova
04 Şubat 2020, 12:39
Elvina Khalilova
04 Şubat 2020, 12:39

Türkiye, Ukrayna’ya 36 milyon dolar değerinde askeri yardım tahsis edecek. Ayrıca, Kıyiv yönetimi, Türkiye’den askeri teçhizat da satın alabilecek. İlgili protokol, dün Kıyiv’de Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy’in katılımıyla gerçekleşen törende imzalandı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in basın servisinden yapılan açıklamada, “Protokol metni, Ukrayna’nın Türk askeri ürünlerinin satın alınabilmesi için Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne Türkiye tarafından 200 milyon Türk Lirası tahsis edilmesini sağlıyor.” ifadelerine yer verildi. 

YÜKSEK DÜZEYLİ STRATEJİK KONSEY TOPLANTISI

Öte yandan, dün gerçekleşen 8. Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısının ardından, Ukrayna ve Türkiye arasında Askeri Mali İşbirliği Anlaşması imzalandı. Bu anlaşmaya göre, iki ülke arasında; yüksek hassasiyetli tanksavar araçlarının ortak üretimi, helikopterlerin onarımı ve teknik desteği, uçak motorlarının temini, insansız havacılık komplekslerine karşı mücadele alanında iş birliği, ulaştırma havacılık ve eğitim kompleksleri konusunda stratejik işbirliği hamlelerini kapsıyor.

Öte yandan, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, Ukrayna basınına verdiği röportajda, Türkiye’nin Ukrayna ordusunun ihtiyaçları için 200 Milyon liralık yardımda bulunacağını duyurmuştu.