Türkiye'den Türk dünyası kütüphanelerine Türkçe kitap desteği

22 Kasım 2019, 20:48

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliğinin (İLESAM), “Türk Dünyası Kütüphanelerine Kitap Bağışı” adlı projesi kapsamında Kırgızistan’a 10 bin Türkçe kitap bağışlandı.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi (KTMÜ) Rektörlük Konferans Salonu’nda ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) Kırgızistan Milli Kütüphanesi’nde kurduğu Kırgızistan-Türkiye Cengiz Aytmatov Kültür Merkezi’nde kitap teslim töreni düzenlendi.

TİKA’nın katkılarıyla hayata geçirilen proje çerçevesinde İLESAM tarafından Kırgızistan Milli Kütüphanesi’ne 4 bin 500, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesine 2 bin kitap bağışlandı, 3 bin 500 kitabın da 12 üniversiteye ulaştırılacağı belirtildi. Söz konusu kitaplar daha sonra Kırgızistan Milli Kütüphanesi’nde düzenlenen “Dijital Çağda Kitap ve Okuma” konulu “Kütüphanede Bir Gece” adlı sosyal etkinlikte kütüphane yetkililerine hibe edildi.

PARMAKSIZ: EMANETLERE SİZ SAHİP ÇIKACAKSINIZ

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, burada yaptığı konuşmada, gelecek yıl Özbekistan’a ve Üsküp’e de kitap bağışlamayı arzu ettiklerini belirterek, “Biz hepimiz kardeşiz. Kardeş dilimizin daha da güçlenmesi ve dilimizin daha da ortak hale gelmesi için bu kitapları size emanet olarak getirdik. Biliyoruz ki siz bu emanete sahip çıkacaksınız.” diye konuştu.

İLESAM
kitap desteği
TİKA
Türk dünyası kütüphaneleri
Bunlara da bakın: