Türkiye'den Türk dünyası kütüphanelerine Türkçe kitap desteği

23 Kasım 2019, 18:34

Kırgızistan’a, Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliğinin (İLESAM), “Türk Dünyası Kütüphanelerine Kitap Bağışı” adlı projesi kapsamında 10 bin Türkçe kitap bağışlandı.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi (KTMÜ) Rektörlük Konferans Salonu’nda ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) Kırgızistan Milli Kütüphanesi’nde kurduğu Kırgızistan-Türkiye Cengiz Aytmatov Kültür Merkezi’nde kitap teslim töreni gerçekleştirildi.

BİNLERCE KİTAP ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANELERİNDE

İLESAM tarafından Kırgızistan Milli Kütüphanesi’ne 4 bin 500, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesine 2 bin kitap bağışlandı. Bunların yanı sıra 3 bin 500 kitabın da 12 üniversiteye ulaştırılacağı kaydedildi. Söz konusu kitaplar Kırgızistan Milli Kütüphanesi’nde düzenlenen “Dijital Çağda Kitap ve Okuma” konulu “Kütüphanede Bir Gece” adlı sosyal etkinlikte kütüphane yetkililerine hibe edildi.

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, yaptığı konuşmada, gelecek yıl Özbekistan’a ve Üsküp’e de kitap bağışlamayı arzu ettiklerini belirterek, “Biz hepimiz kardeşiz. Kardeş dilimizin daha da güçlenmesi ve dilimizin daha da ortak hale gelmesi için bu kitapları size emanet olarak getirdik. Biliyoruz ki siz bu emanete sahip çıkacaksınız.” dedi.

KIRGIZİSTAN MİLLİ KÜTÜPHANESİNE “NUTUK” HEDİYE EDİLDİ

Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği Müsteşarı Yekta Kamil Noyan ise söz konusu kitapların gelecek kuşaklara emanet olduğuna işaret ederek, bu hediyelerin bir sembolü olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk adlı eserini Kırgızistan Milli Kütüphanesi Müdürü Jıldız Bakaşeva’ya takdim etti.

Programa Kültür, Turizm ve Enformasyon Bakan Yardımcısı Nurjigit Kadirbekov, KTMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Asılbek Kulmırzayev, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği Kültür ve Turizm Müşaviri Doç.Dr. Nuri Şimşekler, TİKA Bişkek Program Koordinatör Yardımcısı Fatih Çetin, İLESAM Azerbaycan Temsilcisi Heyal Rza katıldı.

kitap
kİTAP hibesi
Kırgızistan
KÜTÜPHANE
TİKA
Türkiye
Bunlara da bakın: