Türkiye’den patlamanın sarstığı Lübnan’a yardım eli

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Ağustos 2020, 10:42
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Ağustos 2020, 10:42

Türkiye, önceki gün Beyrut Limanı’nda gerçekleşen patlama ile sarsılan Lübnan’a tıbbi malzemeler ve arama-kurtarma personeli desteğinde bulundu. Yardımları taşıyan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait uçak Beyrut’a ulaştı.

YARDIMLAR BEYRUT’A ULAŞTI

Milli Savunma Bakanlığı, “Tıbbi yardım malzemeleri, ekipmanlar ve arama-kurtarma personeli ile Ankara’dan havalanan TSK’ya ait uçağımız patlamanın yaşandığı Lübnan’ın başkenti Beyrut’a ulaştı.” dedi.

Sağlık Bakanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Kızılay tarafından hazırlanan malzemeler, Etimesgut Askeri Havaalanı’nda A 400M tipi askeri kargo uçağına yüklendi.

BÜYÜK TRAVMA SONRASI DESTEK

Bölgeye, Sağlık Bakanlığı tarafından 21 UMKE personeli, iki acil müdahale ünitesi, 3 personel barınma çadırı, ilaç ve tıbbi malzeme, AFAD tarafından 10 personel, ekipman, bir kurtarma aracı ve Türk Kızılayına ait 3 personel, arama kurtarma ekibi, sağlık ve insani yardım malzemesi gönderildi.

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, patlama sonrası bölgede ciddi bir travma olduğunu ve travma tedavisi konusunda uzman cerrahi ekipler dahil olmak üzere, ortopedi, genel cerrahi, acil tıp uzmanları ve yardımcı sağlık personellerinden oluşan 20 kişilik UMKE ekibinin bölgeye gideceğini kaydetti.

LÜBNAN’DA BİLANÇO AĞIRLAŞIYOR

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta 4 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleşen patlamanın bilançosu ağırlaşıyor. Ülkede büyük bir yıkıma yol açan patlama ile ilgili Sağlık Bakanı Hamad Hasan, 135 kişinin hayatını kaybettiğini, yaklaşık 5 bin kişinin yaralandığını ve enkaz altında onlarca kayıp kişinin olduğu bilgisini verdi.

Lübnan yönetimi, patlamanın ardından 2 haftalık acil durum ilan ederken 300 bin kişinin de evsiz kaldığını bildirdi. Beyrut Valisi Mervan Abbud, Lübnan’ı sarsan patlamanın yol açtığı zararın 10 ila 15 milyar doları aşabileceğini kaydetti.