Türkiye'den NATO'ya İdlip için destek çağrısı

Güvenlik
Ozan Barış Erim
12 Şubat 2020, 10:39
Ozan Barış Erim
12 Şubat 2020, 10:39

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Esed rejiminin İdlip’teki saldırılarını durdurması için NATO, Avrupa ve dünyanın ciddi ve somut destek sağlaması gerektiğini belirtti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İdlip’deki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Akar, Türkiye’nin İdlip’teki 12 gözlem noktasından hiçbirini boşaltmayacağını vurgulayarak, Türk askerlerinin Suriye’nin askeri noktalara saldırılarına karşı kuvvetli misilleme emri altında olduğu konusunda uyarıda bulunan Akar, “Herhangi bir şey olursa misilleme olacak. Biz defalarca personelimizi ve askerlerimizi (İdlip’teki gözlem noktaları) oradan çekmeyeceğimizi söyledik. Görevlerine devam edecekler.” dedi.

NATO’DAN “SALDIRGANLIĞA” KARŞI SOMUT HAMLE İSTEĞİ

Ayrıca, Türkiye’nin rejim güçlerinin daha önce üzerinde mutabık kalınan ateşkes anlaşmasındaki hatta geri çekilmesi ve stratejik önemdeki (M5) kara yolunu terk etmesi için Rusya’ya Esed rejimi üzerindeki etkisini kullanması konusunda baskı yaptığını belirten Akar, “Rejim unsurlarının M5 kara yolundan derhal geri çekilmelerini istedik ve bunu istemeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı için Belçika’nın başkenti Brüksel’e gitmek üzere Ankara’dan ayrılmadan önce Türkiye’nin toplantıdan beklentilerinin ne olduğuna ilişkin soruya cevap veren Akar, müttefiklerden beklentilerinin, Esed rejiminin Avrupa’yı ve ötesini tehdit edecek yeni bir mülteci dalgasını tetikleyecek İdlip’teki saldırganlığını durdurmak için “somut” hamleler yapması olduğunu belirtti.