Türkiye'den KKTC'ye mevsimlik işçi olarak giden 14 aile adada mahsur kaldı

22 Mayıs 2020, 17:08

Türkiye’den mevsimlik işçi olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) çalışmaya giden 14 aile, koronovirüs salgını sonrası sınır kapılarının kapatılması nedeniyle yavru vatanda mahsur kaldı.

KKTC’nin Güzelyurt ilçesinde derme çatma barakalarda hayat mücadelesi veren 14 aileden oluşan çoğu çocuk 80 tarım işçisi 20 gündür adada mahsur. İşçiler, aç ve susuz olduklarını belirerek, “5 aydır buradayız. Sadece 2 ay çalışabildik. Ne su ne elektrik verdiler. Bizi buraya atıp gittiler. Paramızı da alamadık. Çocuklarımızın aç yattığı geceler var. Hiçbir yetkili bizi burada arayıp sormadı. 20 gündür mağduruz. Yol paramız yok. Türkiye’ye dönemiyoruz. Bizi kurtarın” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A ÇAĞRI

Mevsimlik işçiler, kendilerini KKTC’ye getiren aracılara tepki göstererek, “Biz buraya çalışmaya getirirken, sıcak su, soğuk su var dediler. Ama bu sıcakta içme suyu bile bulamıyoruz. Suyumuz bitiyor. Arıyoruz. Telefona da cevap vermiyorlar” dedi. KKTC’de mahsur kalan işçiler aileleri ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Biz burada esir kaldık. Sayın Cumhurbaşkanım ne olur bizi kurtarın” çağrısında bulundu.


KKTC
mevsimlik işçi
Bunlara da bakın: