Türkiye’den KKTC’ye 3 TIR tıbbi malzeme desteği ulaştırıldı

19 Temmuz 2020, 18:41

Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) yeni tip koronavirüsle (COVID-19) mücadele kapsamında 3 TIR aşı, ilaç ve tıbbi malzeme gönderdi.

Türkiye’den gönderilen tıbbi malzemelerini 19 Temmuz 2020 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Ali Pilli teslim aldı.

Teslim töreni Lefkoşa’daki fuar alanında yapıldı. Törene Bakan Pilli’nin yanı sıra KKTC Başbakanı Ersin Tatar ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri katıldı.

20 BİN TEST KİTİ, 10 SOLUNUM VE 2 PCR CİHAZI

Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkür eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar, yardım malzemelerinin içerisinde 20 bin test kiti, 10 solunum ve 2 PCR cihazının yanı sıra farklı birçok malzeme olduğunu bildirdi.

Türkiye’den KKTC’ye çok ciddi bir yardım geldiğini vurgulayan Bakan Pilli, bu katkıların Anavatan olarak görülen Türkiye’den her zaman yapıldığını kaydetti.

“KIBRIS BARIŞ HAREKATI YIL DÖNÜMÜNDE AYRI BİR ANLAMLI”

Bakan Pilli, salgın sürecinde sıkıştıkları her zaman Türkiye’nin yanlarında olduğunu vurgulayarak yardımların Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıl dönümü olan 20 Temmuz’a yakın ulaşmasının da ayrı bir anlamı olduğunun altını çizdi.

Büyükelçi Başçeri bu yardım ile de Türkiye’nin, Kıbrıs Türkü’nü her zaman olduğu gibi salgın sürecinde de ayrı görmediğinin göstergesi olduğuna dikkati çekti.

“TÜRKİYE TARAFINDAN KKTC YURT DIŞI OLARAK GÖRÜLMÜYOR”

Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC Sağlık Bakanlıkları arasında ilaç, aşı, tıbbi malzeme, hibe protokolü imzalandığını, bunun ikincisinin de 20 Temmuz’a denk geldiğini söyleyen Başçeri, hibe programları yanında anlık taleplerin de her zaman olumlu karşılandığını, hastalar veya malzemeler konusunda atılan adımlarda KKTC’nin yurt dışı olarak görülmediğini aktardı.

KKTC
KORONAVİRÜS
TIR
Yardım
Bunlara da bakın: