logo qha

Türkiye'den, KKTC Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar'a tebrik mesajları

19 Ekim 2020, 11:46

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Ersin Tatar’ı Türkiye’den çok sayıda isim tebrik etti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) dün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda, oyların yüzde 52’sini alan Başbakan Ersin Tatar Cumhurbaşkanı seçildi. Seçim sonuçlarının ardından Türkiye’den yeni KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a tebrik mesajları iletildi.

TBMM MECLİS BAŞKANI ŞENTOP

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Tatar’ın cumhurbaşkanı seçilmesi dolayısıyla resmi Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Şentop, paylaşımında, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bugün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonucuna göre KKTC’nin 5. Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Ersin Tatar’ı tebrik ediyorum. Seçim sonuçlarının KKTC halkına hayırlı olmasını diliyorum” mesajına yer verdi.

“ÇOK DAHA GÜÇLÜ BİR KIBRIS HEPİMİZİN ARZUSU”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, KKTC Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar’ı tebrik etti. Oktay, “Çok daha güçlü bir Kıbrıs hepimizin arzusu, sizlerle inşallah Kuzey Kıbrıs Türk halkı da bunu yakalayacak” dedi.

Oktay, Tatar’a hayırlı olsun dileklerini ileterek, şu ifadeleri kaydetti:

“İnşallah bu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için de sizler için de Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin birlikte çalışması, gelecek için de çok daha güzel günlerin başlangıcı olacak. Çok daha güçlü bir Kıbrıs hepimizin arzusu, sizlerle inşallah Kuzey Kıbrıs Türk halkı da bunu yakalayacak. İnşallah birlikte çok daha güzel işler yapıyor olacağız.”

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ersin Tatar’ın KKTC Cumhurbaşkanı seçilmesine ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Ersin Tatar’ı gönülden kutluyoruz. Kıbrıs Türkü’nün refahı, kalkınması ve güvenliği için hep birlikte çalışacağız. KKTC’nin Doğu Akdeniz’deki meşru hak ve çıkarlarını hep birlikte koruyacağız” sözlerine yer verdi.

ADALET BAKANI GÜL

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Tatar’ı tebrik ederek, “Türkiye her zaman Kıbrıs Türkü’nün yanında olmaya devam edecektir. KKTC ve Kıbrıs Türk’ü için hayırlı olsun.” ifadelerine yer verdi.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Tatar’ı tebrik ettiğini kaydederek, “Kıbrıs Türk halkına hayırlı olsun.” dedi.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERSOY

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise “KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’ı tebrik ediyor, daha güçlü bir KKTC’nin inşaası yolunda yeni görevinde başarılar diliyorum. Seçim sonuçları, Kıbrıs Türk halkı için hayırlı olsun.” ifadeleriyle paylaşımda bulundu.

SAĞLIK BAKANI KOCA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sosyal medya hesabından yayımladığı mesajında, KKTC Başbakanı Tatar’ın resmi olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı seçildiğini belirterek, “Kendisini şimdiden kutluyor ve başarılar diliyorum. Kıbrıs Türkleri ve hepimiz için hayırlı olsun.” ifadelerine yer verdi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI SELÇUK

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Ersin Tatar’ı gönülden kutluyor, başarılar diliyorum. KKTC ve Kıbrıs Türk halkı için hayırlı olsun.”

KKTC CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

KKTC halkı; 11 Ekim’de gerçekleştirilen en düşük seçmen katılımlı ve KKTC’de bugüne kadar en çok adayın yarıştığı cumhurbaşkanlığı seçimi olarak da tarihe geçen “tarihi seçimin” ikinci turunda kaderini belirlemek için 18 Ekim 2020’de sandığa gitti. KKTC halkı, ülkede 5 yıl cumhurbaşkanlığı görevini yürütecek adayı belirlemek üzere oy kullandı.

Seçimin ikinci turunda Başbakan ve Ulusal Birlik Partisinin (UBP) cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar ile Cumhurbaşkanı ve bağımsız cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı yarıştı.

11 Ekim’de yapılan seçimin ilk turunu Tatar oyların yüzde 32,34’ünü alarak birinci, Akıncı ise yüzde 29,80’ini alarak ikinci sırada tamamladı. İlk turda hiçbir aday yüzde 50’den fazla oy alamadığı için cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı.
KKTC vatandaşları dün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Seçimi ikinci turunda sandık başına gitti ve Mustafa Akıncı ve Başbakan Ersin Tatar’ın yarıştığı ikinci turda, zafere uzanan Tatar oldu.

KKTC Yüksek Seçim Kurulundan gelen ilk sonuçlara göre Ersin Tatar oyların yüzde 52,60’ını alırken, Mustafa Akıncı ise yüzde 47,40’ta kaldı.

ERSİN TATAR KİMDİR?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Kırım Tatar kökenlidir. 1960 yılında Lefkoşa’da doğdu. Lise öğrenimini İngiltere’de tamamladı. 1982 yılında Cambridge Üniversitesinden mezun olup 1982-1986 yıllarında İngiltere’de PriceWaterhouse’da çalışarak CharteredAccountant unvanını aldı.

1986-1991 yıllarında İngiltere’de PollyPeck Firması’nda, 1991-1992 yıllarında Ankara’da FMC-Nurol Savunma Sanayi AŞ’de finansman müdürü olarak çalışan Tatar, 1992-2001 yıllarında İstanbul’da Show TV’de Genel Koordinatörlük yaptı. Tatar 1996’da KKTC’nin ilk özel televizyon kanalı “Kanal T”yi kurdu.

2003 yılında UBP ile siyasete atılan Tatar, 19 Nisan 2009 erken genel seçimlerinde UBP’den Lefkoşa Milletvekili seçildi. 4 Mayıs 2009 tarihinde kurulan Derviş Eroğlu hükûmetinde Maliye Bakanı görevine getirilen Ersin Tatar, 27 Mayıs 2010’da kurulan İrsen Küçük hükûmetinde de bu görevini sürdürdü. Daha sonra Cumhurbaşkanı seçilene kadar Başbakanlık görevinde bulundu.

Ersin Tatar
KKTC
Bunlara da bakın: