Türkiye'den işgal edilen Kırım'a kaçak yollarla ilmenit getirilmeye devam ediliyor

Haberler
Anife Bilal
10 Haziran 2019, 11:24
Anife Bilal
10 Haziran 2019, 11:24

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da faaliyet gösteren Krımskiy Titan fabrikası için gerekli olan hammadde kaçak yollarla Türkiye’den getirilmeye devam ediyor.

Ukrayna yasalarının ihlalleri ile ilgili bilgileri toplayan sivil örgüt Mirotvorets Merkezi yaptığı açıklamada, “Türk yönetiminin aldığı kararlara rağmen, yaptırım altında bulunan Krımskiy Titan fabrikası için ilmenit konsantresi tedarik etmek için İstanbul’un Ambarlı limanından Kırım’ın kapalı Kamış Burun limanına düzenli seferler düzenlenmeye devam ediliyor.” denildi.

Merkez Nefterudovoz-50M ve Kama gemilerin hareketlerini gösteren resimleri internet sitesinde yayınlayarak, “3000 ton ilmenit konsantresini kapalı Kamış Burun limanına teslim ettikten sonra Nefterudovoz-50M gemisinin işgal edilen Kırım’dan çıktığını görüyoruz. İstanbul Boğazı geçiş noktaları ve geminin çektiği suyun derinliğine bakıldığı zaman geminin Türkiye’de 2-3 Haziran tarihlerinde yüklendiğini ve 6-7 Haziran tarihlerinde Kırım’da boşaltıldığını görüyoruz.” diye belirtti.

BÜYÜKELÇİ SIBİGA: “KONTROL EDECEĞİZ”

Konu ile ilgili Twitter üzerinden açıklama yapan Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, “Kontrol edeceğiz ve mutlaka etkili bir şekilde cevap vereceğiz.” diye kaydetti.