Türkiye'den, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin terör örgütü EOKA'nın kuruluşunu kutlamasına tepki

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Nisan 2021, 11:20
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Nisan 2021, 11:20

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Rum Kesiminde terör örgütü EOKA’nın 66’ncı yıl dönümünü anma törenleriyle kutlamasının ve anısına pul bastırmasına tepki gösterdi. Bakanlık, bunun Kıbrıs Türklerini azınlık olarak gören ve onları yok sayan zihniyetin devam ettiğinin kanıtı olduğunu vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından dün yapılan yazılı açıklama,ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, terör örgütü EOKA’nın 66’ncı yıl dönümünü, anma töreniyle kutlamasına ilişkin, “EOKA, bizim ve Kıbrıs Türk kardeşlerimizin gözünde bir terör örgütüdür.” vurgusuna yer verildi. Bakanlığın açıklamasında, bu örgütün, Ada’daki Kıbrıs Türk varlığını ortadan kaldırmak için 1963-1974 arasında insanlık dışı katliamlar gerçekleştirdiği anımsatıldı.

“KIBRIS TÜRLERİNİN YOK SAYAN ZİHNİYETİN BUGÜN DE DEVAM ETTİĞİNİN KANITI”

Açıklamada, insanlık dışı katliamların acısının halen hafızalarda olduğunun altı çizilerek, “Tüm bunlara rağmen, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin EOKA’nın kuruluş yıl dönümünü hala kutlaması, anısına pullar bastırması, Kıbrıs Türklerini azınlık olarak gören ve onları yok sayan zihniyetlerinin bugün de aynen devam ettiğinin bir başka kanıtıdır.” denildi.
Ayrıca, Türkiye’nin, geçmişte olduğu gibi, gelecekte de her zaman Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) ve Kıbrıs Türklerinin, güvenliği ve refahı için yanında olmaya devam edeceği vurgulandı.