Türkiye'den, Doğu Akdeniz'de yeni NAVTEX ilanı!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Ekim 2020, 12:43
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Ekim 2020, 12:43

Türkiye Cumhuriyeti, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Doğu Akdeniz’de çalışma yürüteceği alan için Kasım’a kadar sürecek yeni NAVTEX ilanı kararı aldı. Geminin bölgedeki sismik araştırma çalışmaları 4 Kasım 2020’ye uzatıldı.

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Doğu Akdeniz’de çalışma yürüteceği alan için 4 Kasım’a kadar sürecek yeni NAVTEX (denizcilere duyuru) ilan edildi.

Türk Deniz Kuvvetleri Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı tarafından bugün yapılan ilana göre, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin 4 Kasım’a uzatılan Doğu Akdeniz’deki çalışmalarına, Ataman ve Cengizhan isimli gemiler eşlik etmeye devam edecek.

NAVTEX NEDİR?

İngilizce tanımlamasıyla “Navigational Text Messages” ifadesinin kısa hali olan Navtex, denizcilere yapılan bir tür uluslararası duyuru anlamına geliyor. Navtex paylaşımlarıyla seyir halindeki gemiler bilgilendiriliyor; tehlike ya da risklere karşı uyarılıyor. Kazalar, meteorolojik tahminler, arama kurtarma faaliyetleri gibi durumlar hakkında mesajlar veriliyor. Mesajlar, Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi tarafından yayımlanırken, gemiler bunları Navtex cihazlarıyla algılayıp haberdar oluyor.

ORUÇ REİS SİSMİK ARAŞTIRMA GEMİSİ

Oruç Reis sismik araştırma gemisi, kıta sahanlığı ve doğal kaynak aramaları başta olmak üzere her türlü jeolojik, jeofizik, hidrografik ve oşinografik araştırmaları gerçekleştirebiliyor.
Dünyadaki tam donanımlı ve çok amaçlı ender araştırma gemilerinden biri olan Oruç Reis’te, 2 ve 3 boyutlu sismik, gravite, manyetik olarak jeofizik araştırması yapılabiliyor. Gemi, 8 bin metre derinliğe kadar 3 boyutlu, 15 bin metre derinliğe kadar iki boyutlu sismik operasyonları gerçekleştirebiliyor.