Türkiye'den, Azerbaycan'a kimlikle seyahat protokolüne ilişkin açıklama

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Aralık 2020, 14:42
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Aralık 2020, 14:42

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan ile Türkiye arasında vizesiz, sadece kimlikle seyahat yapılmasına dair alınan karara ilişkin açıklama yayımladı. Açıklamada, “Bu yeni düzenleme aynı zamanda Can Azerbaycan ile ilişkilerimizin ulaştığı seviyeyi göstermesi bakımından son derece anlamlıdır.” mesajına yer verildi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, 11 Aralık 2020 tarihinde Türkiye ile Azerbaycan Cumhuriyetleri vatandaşlarının karşılıklı ziyaretlerinde kimlikle seyahat imkanı tanıyan protokolün Bakü’de 10 Aralık 2020 tarihinde mmzalanması hakkında yazılı açıklamayayımladı.

ERDOĞAN’IN ZİYARETİ SIRASINDA İMZALANDI

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 9-10 Aralık tarihlerinde Azerbaycan’a gerçekleştirdiği seyahat sırasında imzalanan ve iki ülke vatandaşlarının, kimlik kartlarıyla karşılıklı ziyaretlerine imkan tanıyan protokolden büyük memnuniyet duyulduğu kaydedildi.

VİZESİZ İKAMET SÜRESİ 30 GÜNDEN 90 GÜNE ÇIKARTILDI

Azerbaycan’ın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uyguladığı vizeyi kaldırmasının hemen ardından, 25 Şubat tarihinden itibaren iki ülke vatandaşlarının vizesiz ikamet sürelerinin 30 günden 90 güne çıkartıldığı hatırlatılan açıklamada, “Sayın Bakanımızın Azerbaycanlı mevkidaşıyla 10 Aralık tarihinde imzaladığı bu protokol ile de iki ülke vatandaşları sadece kimlik kartı ibraz etmek suretiyle Türkiye ve Azerbaycan’a gidebileceklerdir.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, “Halklarımız arasındaki teması daha da artıracak olan bu yeni düzenleme aynı zamanda Can Azerbaycan ile ilişkilerimizin ulaştığı seviyeyi göstermesi bakımından son derece anlamlıdır.” mesajına yer verildi.