Türkiye'den askeri denizcilikte Ukrayna ve Pakistan hamlesi

Güncel
Ömer Cihad Kaya
20 Ağustos 2021, 15:38
Ömer Cihad Kaya
20 Ağustos 2021, 15:38

Türk savunma sanayisi şirketi Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM), Pakistan’da Agosta sınıfı denizaltıların modernizasyonunu üçüncü gemi ile sürdürüyor ve Ukrayna için de korvet inşasına devam ediyor.

Türk savunma sanayi şirketi STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2021) AA’nın sorularını yanıtladı. Ukrayna için korvet inşasının devam ettiğini vurgulayan Güleryüz, Pakistan’da ise Agosta sınıfı denizaltıların modernizasyonunu sürdürüyor.

UKRAYNA İÇİN KORVET ÜRETİLECEK

Askeri denizcilik alanındaki ihracat faaliyetlerine ilişkin AA’ya değerlendirmelerde bulunan STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz şu ifadeleri kullandı:

“Askeri denizcilik, taktik mini İHA sistemleri ile buradayız. Onlar da büyük ilgi görüyor. Birçok heyetle bu konularda görüşme, değerlendirme yapma şansımız oldu. Çok hareketli, keyifli bir IDEF geçiriyoruz. Pakistan’da uzun süredir faaliyetlerimiz devam ediyor. Denizde İkmal Gemisi STM tarafından tasarlandı, Karaçi Tersanesi’nde inşa edildi ve 3 senedir Pakistan donanması tarafından aktif kullanılıyor. Agosta sınıfı denizaltıların modernizasyonu konusunda faaliyetlerimiz devam ediyor. Birinci gemi teslim edildi, üçüncü geminin modernizasyon faaliyetleri başladı.

Ukrayna’ya MİLGEM ihracatı konusunda da açıklama yapan Güleryüz şöyle konuştu:

“…Ukrayna sorusu bize daha önce de soruldu. Ukrayna ile imzaladığımız sözleşme kapsamı gizli olduğu için STM olarak çok fazla beyanda bulunmadık. Fakat teknoloji transferi iş birliği kapsamında korvet inşasını da içeren bir sözleşmeyi 2020 sonunda Ukrayna tarafıyla imzaladık. Gemimizin inşası başladı, hızlı şekilde faaliyetlerimize devam ediyoruz. Her şey gayet yolunda.”